Strona główna » Blog » Platformy eCommerce & Marketplace » Integracja sklepu internetowego z Allegro w 2023: poradnik dla początkujących

Integracja sklepu internetowego z Allegro w 2023: poradnik dla początkujących

integracja z allegro api

Allegro to najpopularniejszy marketplace w Polsce. O dominacji tej platformy niech świadczy fakt, że w 2020 roku dla 90% polskich konsumentów była ulubionym miejscem do zakupów online. W związku z tym dla większości sprzedawców internetowych jest to główny kanał sprzedaży.

Dla firm e-commerce, które dynamicznie rozwijają tam swoją sprzedaż, na pewnym etapie przeszkodą przed dalszym wzrostem staje się zarządzanie rosnącą bazą produktów, monitoring cen lub obsługa wielu zamówień.

Rozwiązaniem takiego problemu może być wdrożenie automatyzacji e-commerce, którą wykonamy za pomocą dwustronnej integracji z Allegro – przy wykorzystaniu API lub gotowego integratora (sklep internetowy połączymy z Allegro).

Dedykowana integracja z API Allegro to droższe rozwiązanie na początku, ale w dłuższej perspektywie i chęci skalowania swojej sprzedaży zdecydowanie lepszy wybór.

Dzięki API Allegro możesz stworzyć uniwersalny i w pełni modyfikowalny sposób zarządzania całą sprzedażą na Allegro.

Kluczowe będzie opracowanie skutecznych i prostych scenariuszy automatyzacji, które ograniczą błędy i ręczną obsługę pracownika sklepu internetowego.

Szczególnie dla sprzedawców w modelu dropshippingu integracja Allegro z hurtownią (dostawcą) jest podstawą funkcjonowania.

Prawie każda duża hurtownia (dostawca), niezależnie od tego, czy jest obecnie producentem, czy dystrybutorem, opracowała własne API. Takim podejściem zapewnia dostęp do swoich interfejsów API sprzedawcom w modelu dropshippingu (sprzedawcom końcowym), którzy mogą się z nią zintegrować i sprzedawać produkty hurtowni jak swoje własne.

Integracja sklepu internetowego z Allegro: jak działa API Allegro

Dwustronna integracja z API Allegro polega na wymianie informacji pomiędzy zasobami Allegro a oprogramowaniem zewnętrznym, takim jak np. sklep internetowy, program magazynowy, czy księgowość online.

Jeśli obsługujesz dużo zamówień lub wystawiasz wiele ofert sprzedażowych, API ułatwi ci codzienną pracę i pozwoli zaoszczędzić czas dotychczas przeznaczany na powtarzalne działania. Dzięki API Allegro możesz zautomatyzować cały proces sprzedaży na Allegro, a dokładnie:

  • wystawianie i wznawianie ofert,
  • przesyłanie dedykowanej ceny sprzedaży,
  • pobieranie zamówień i automatyczną rezerwację stanów magazynowych,
  • synchronizację stanów magazynowych,
  • obsługę płatności internetowych,
  • organizację wysyłki zamówień,
  • fakturowanie zamówień,
  • analitykę sprzedaży.

Integracja sklepu internetowego z Allegro: możliwości REST API Allegro

REST API Allegro posiada wiele funkcji automatyzujących sprzedaż na tej platformie marketplace m.in.:

  • grupowe wystawianie ofert (nawet kilka tysięcy ofert kilkoma kliknięciami),
  • automatyczne wznawianie ofert, kiedy produkt pojawi się na stanie magazynowym,
  • synchronizacja stanów magazynowych w czasie rzeczywistym,
  • synchronizacja cen sprzedaży,
  • obsługa cenników hurtowych,
  • pobieranie zamówień i przesyłanie do wskazanej platformy,
  • pobieranie numerów nadań przesyłek dowolnego kuriera,
  • zarządzanie przesyłkami – pobieranie punktów odbioru i historii statusów,
  • obsługa wiadomościami w Centrum wiadomości np. dodawanie załączników, automatycznych odpowiedzi etc.
  • dodawanie i pobieranie faktury przypisanej do zamówienia,
  • automatyczne ubieganie o zwrot prowizji (rabat transakcyjny),
  • zarządzanie pakietami promowania ofert,
  • obsługa obniżek cenowych / cen promocyjnych,
  • tworzenie ofert wielowariantowych.

Automatyzacja sprzedaży Allegro dzięki integracji ze sklepem: przykładowe scenariusze

Ustalenie odpowiednich scenariuszy (przebiegu zautomatyzowanych procesów) to klucz do skutecznego skalowania i szybkiej realizacji bezbłędnych zamówień z Allegro.

Zanim przystąpisz do integracji z API Allegro, powinieneś wykonać dokładną analizę procesów związanych z obsługą zamówień z Allegro, co ułatwi Ci znalezienie obszarów do optymalizacji i wdrożenie możliwie dużej automatyzacji przebiegu pracy.

Kiedy już to zrobisz, przejdź wszystkie poniższe scenariusze i zdecyduj, które z nich powinieneś wprowadzić.

A) Tworzenie ofert i przesyłanie ich do Allegro

Optymalnym sposobem na administrowanie ofertą produktową jest platforma PIM (Product Information Management). Duże firmy e-commerce mogą sobie pozwolić na wdrożenie Akaneo lub Pimcore, natomiast w przypadku mniejszych biznesów rolę PIMa przejmują pluginy, dedykowane rozwiązania, ERP lub CMS sklepu internetowego.

Zanim zaczniesz integrację ofert z Allegro zadbaj o kompletne opisy, dane techniczne i zdjęcia. Tak przygotowana oferta produktowa zapewni Ci możliwie wysoką konwersję, ponieważ klient znajdzie na karcie produktowej wszystkie potrzebne mu informacje.

W wielu przypadkach Allegro posiada już w swojej bazie dane dotyczące produktów, więc kompletność danych produktowych dotyczy głównie mniej popularnego asortymentu / marek.

B) Automatyczne wznawianie aukcji

Ważną i przydatną funkcją API Allegro jest możliwość automatycznego wznawiania aukcji (dotyczy aukcji zamkniętych do max. 30 dni), które zakończyły się po wyprzedaniu produktów.

Mechanizm wznawiania musi być połączony z synchronizacją stanów magazynowych. Po wykryciu, że pierwotnie wyprzedany produkt ponownie pojawił się na stanie, algorytm wznawia aukcję, uwzględniając i wyświetlając na karcie produktowej aktualny stan dostępnych produktów.

C) Tworzenie ofert wielowariantowych

Wielowariantowość na Allegro oparta jest na możliwości grupowania aukcji według określonych parametrów dla danej kategorii. Pozwala to nam na połączenie wielu odrębnych ofert w ofertę wielowariantową. Dotyczy ona najczęściej branży odzieżowej, gdzie każdy produkt ma warianty rozmiarowe i kolorystyczne, ale nie tylko.

Każdy sprzedawca na Allegro, wystawiając swoje oferty sprzedażowe, podaje cechy danego produktu, zwane inaczej „parametrami”. Parametry pomocne są dla wyodrębnienia różnych wariantów tego samego produktu. Oferty łączyć można maksymalnie za pomocą dwóch parametrów.

Najkorzystniej łączyć ze sobą takie warianty naszych ofert, które mają już większą popularność.

Przykładowo zajmujesz się sprzedażą narzędzi i posiadasz w ofercie kilka wiertarek, które różnią się następującymi cechami:

  • mocy,
  • posiadaniem udaru,
  • lub inną.

Możesz połączyć każdą ofertę wiertarki według wybranego parametru, dzięki temu potencjalny kupujący na jednej karcie asortymentowej znajdzie wiele podobnych produktów, które mogą go zainteresować i przekonać do zakupu.

Dzięki korzystaniu z wielowariantowości, otrzymujesz też zniżki na promowanie swoich aukcji.

D) Pobieranie zamówień

Kluczową funkcjonalnością, którą udostępnia API Allegro to pobieranie zamówień. Przy tworzeniu integracji należy poprawnie sprawdzać status płatności, aby nie dopuścić do pobrania nieopłaconych zamówień. Trzeba też uwzględnić pobranie zamówień, które klient opłacił z opóźnieniem – np. kilkudniowym.

E) Synchronizacja stanów magazynowych

Prezentacja produktów z nieaktualnym stanem magazynowym ma zawsze negatywny wpływ na odczucia klienta. W sytuacji, kiedy konsument zakupił produkt, a chwilę później otrzymał informację, że produkt jest niedostępny, będzie skłonny do wystawienia negatywnej opinii na karcie sprzedawcy Allegro.

Aby uniknąć takiej sytuacji integracja z API Allegro powinna regularnie sprawdzać aktualny stan magazynowy (np. wykrywając każdą zmianę stanu magazynowego na danym produkcie) każdego produktu sprzedawanego na platformie Allegro. Jest to obowiązkowe zwłaszcza, że prawie każdy sklep internetowy oferuje swoje produkty w więcej niż jednym kanale sprzedaży i stan magazynowy może się zmieniać bardzo często.

F) Aktualizacja cen

Jeśli chcesz być konkurencyjny na Allegro, będzie musiał optymalizować ceny produktów. API Allegro umożliwia przesyłanie cen sprzedaży, które wcześniej ustalisz na podstawie marży po stronie swojego systemu ERP lub PIM.

Przy dużym wolumenie produktów możesz też przemyśleć zintegrowanie się z systemem do monitoringu cen, aby z jednej strony utrzymywać konkurencyjna cenę, a z drugiej nie tracić marży (np. kiedy masz wyraźnie niższą cenę od pozostałych konkurentów). Dynamiczne ceny to jednak spory wydatek, więc decyzja powinieneś oprzeć na podstawie aktualnego poziomu zysków i szacowanym wzroście.

G) Tworzenie kampanii promocyjnych

API Allegro daje też możliwość tworzenia kampanii i programów specjalnych. Jeśli spełniasz określone kryteria możesz przypisywać wskazane produkty do kampanii „Hit” , „Strefa Okazji” lub „Prowizja 0,5%”. Taki asortyment zyska oznaczenie HIT lub Okazja na liście ofert oraz na widoku oferty, tym samym zwiększysz ich widoczność na liście wszystkich produktów.

Innym rodzajem kampanii promocyjnej, którą uruchomisz przez API Allegro, będzie dodanie rabatu procentowego na duże zamówienie. W tym przypadku możesz określić progi wartościowe pojedynczego zamówienia oraz przypadający im rabat procentowy.

Podobnie możesz skonfigurować rabaty ilościowe, oferując kupującym rabat na kolejną sztukę, przy zakupie określonej liczby sztuk na jednej bądź wielu ofertach.

Jeśli swoją ofertę kierujesz do klienta B2B (firm), istnieje też możliwość  dodania przez API cenników hurtowych. Będzie to rabat procentowy, którego wysokość zależy od liczby zakupionych przez firmę przedmiotów w ofercie.

H)  Pobieranie numerów przesyłek

Dzięki API Allegro możesz przesyłać numery zamówień do wszystkich zamówień swoich klientów – dotyczy to tylko mniej popularnych firm przewozowych, ponieważ w większości przypadków Allegro samodzielnie obsłuży ten proces.

Jeżeli korzystasz z „Wysyłam z Allegro” i nadajesz przesyłki bezpośrednio ze swojego konta, numery przesyłek dla tych zamówień Allegro dostarczy automatycznie.

Jeżeli wykorzystujesz narzędzia do nadawania przesyłek przewoźników, z którymi Allegro jest zintegrowane (m.in. DPD, DHL, Poczta Polska, Inpost, UPS, Ruch, GLS, X-press Couriers, FedEx etc.), numery przesyłek pobiorą i wyświetlą się w zamówieniach automatycznie .

I) Grupowe ubieganie się o zwrot prowizji

W sytuacji dużej ilości nieudanych / anulowanych transakcji pracochłonne może być ręczne ubieganie się o zwrot prowizji. Taki proces możesz zautomatyzować, okresowo sprawdzając zamówienia przez API i wykrywać te, od których należy Ci się rabat transakcyjny, a następnie wysyłać automatycznie wnioski o przyznanie rabatu transakcyjnego (zwrot prowizji).

Integracja sklepu internetowego z Allegro: jakie platformy e-commerce można zintegrować

Z Allegro zintegrujesz prawdopodobnie wszystkie możliwe platformy e-Commerce – zarówno SaaS, jak i Open Source.

Integrację sklepu internetowego z API Allegro (połączenie sklepu internetowego z Allegro) możesz wykonać z najpopularniejszymi platformami Open Source, którymi są:

  • Woocommerce,
  • Prestashop,
  • Magento.

W przypadku platform SaaS integrację sklepu internetowego z API Allegro możesz zrealizować m.in. dla następujących platform e-commerce:

  • Shopify,
  • Shoper,
  • Idosell,
  • Redcart etc.

Podsumowanie

W aktualnej sytuacji rynkowej, przy dużej konkurencji w sektorze e-commerce, istotnym czynnikiem szybkiego rozwoju jest automatyzacja procesów w sklepie internetowym.

Jeśli działasz w modelu omnichannel, sprzedajesz wiele tysięcy produktów i realizujesz minimum kilkadziesiąt zamówień / dzień, powinieneś zintegrować się z Allegro za pomocą udostępnianego przez tę platformę marketplace REST API.

Zalety i korzyści integracji sklepu online z API Allegro (sklep internetowy połączony z Allegro) obejmują:

  • usprawnianie procesów automatyzacji firmy;
  • możliwość dotarcia do większej liczby klientów (mechanizmy upraszczają wyszukiwanie nowych odbiorców za pośrednictwem różnych platform i urządzeń);
  • oferowanie informacji o produktach przez połączenie katalogów artykułów z globalną bazą danych;
  • dostosowanie zawartości witryny do potrzeb i wymagań klientów;
  • uproszczenie i przyspieszenie sprzedaży;
  • możliwość oferowania klientom usług o szerszym zakresie w krótszym czasie;
  • skrócenie drogi do wprowadzania innowacji (modułowa architektura API).

Dwukierunkowa integracja sklepu internetowego z Allegro FAQ

nv-author-image

Wojtek Trochimowicz

eCommerce Project Manager z kilunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu i optymalizacji sprzedaży online. | KONTAKT | : wojtek@trochimowicz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *