Strona główna » Blog » Narzędzia eCommerce » Automatyzacja e-Commerce, sklepu internetowego w 2023: poradnik dla początkujących

Automatyzacja e-Commerce, sklepu internetowego w 2023: poradnik dla początkujących

automatyzacja sklepu internetowego - diagram

Handel detaliczny w Internecie stale kwitnie. Według Statista na koniec 2020 r. jego wartość wyniosła 4,28 mld USD. Szacuje się, że od 2021 do 2028 r. rynek online B2C będzie rosnąć, przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 9,7%.

Co to oznacza? Konkurencja w świecie e-commerce staje się coraz bardziej brutalna – sektor sprzedaży online jest nasycony setkami tysięcy firm, które chcą osiągnąć podobne cele.

W Polsce działa aktualnie prawie 50 tys. sklepów internetowych. Musisz być na bieżąco z trendami marketingowymi, poznawać nowe platformy i narzędzia, oraz znajdować sposoby na zwiększenie produktywności i poprawę wyników swoich kampanii sprzedażowych w Internecie.

Brzmi wyczerpująco, prawda? I takie jest, ale nie musi takie być. Przy coraz większej liczbie dostępnych narzędzi i platform do automatyzacji handlu elektronicznego marketerzy mogą optymalizować swój czas i zespół, aby wyprzedzać trendy sprzedażowe.

Automatyzacja sklepu internetowego może zaoszczędzić Ci wiele godzin pracy i przynieść Twojej firmie dodatkowe zyski. Spowoduje, że ​​twój sklep internetowy będzie działał sprawnie nawet wtedy, gdy nie będzie miał pracowników – cały workflow (przepływ procesów) odbędzie się w tle / bez ingerencji człowieka.

Jeśli to jest coś, czego potrzebuje Twoja marka, czytaj dalej. W tym poradniku przedstawię automatyzację sklepu internetowego ze wszystkich stron. Dowiesz się, czym jest automatyzacja e-commerce (sprzedaży internetowej) i jakie korzyści może Ci przynieść. Następnie  omówię najbardziej przydatne scenariusze automatyzacji procesów e-commerce.

Co to jest eCommerce automation / automatyzacja sklepu internetowego?

W najszerszym ujęciu automatyzacja sprzedaży internetowej (handlu elektronicznego) to wykorzystanie technologii, która pomaga firmom e-commerce w zwiększaniu sprzedaży i produktywności personelu. Automatyzując procesy w sklepie internetowym, firmy mogą obniżyć koszty zamówień, przekierować działania pracowników i zapewnić spersonalizowane doświadczenia klientom.

Typowa automatyzacja sklepu internetowego składa się z trzech elementów:

  1. Pierwszym jest zdarzenie wyzwalające – wskazanie, że automatyzacja powinna się rozpocząć.
  2. Następny jest warunek, który definiuje, co automatyzacja ma zrobić, jakie wykonać działanie. 
  3. Wreszcie rezultatem jest działanie, które spełnia funkcję bez interwencji człowieka.

Wiele procesów odbywa się między momentem złożenia zamówienia przez klienta, a dotarciem do jego rąk, ponieważ zamówienie należy pobrać, przetworzyć, a następnie zapakować i wysłać. Tak więc platforma handlu elektronicznego B2B / B2C z zaawansowanymi funkcjami automatyzacji pomaga skutecznie sprzedawać, utrzymywać wysoką dokładność zamówień, a także zwiększać produktywność pracowników.

Problem jest prosty: gdy biznes się skaluje, wymagania, złożoność i powtarzalność sumują się. Systemy, które kiedyś działały, aktualnie stają się coraz bardziej nieefektywne. W odpowiedzi na to firmy wybierają najczęściej jedną z trzech dróg:

  • Sięgają po czasochłonne obejścia, ale wtedy czas, który powinny poświęcić na to, co ważne dla rozwoju biznesu, przeznaczają na niezbędne w danym momencie, ale rutynowe czynności. Bardzo często jest to zwykła, manualna praca.
  • Zwracają się w kierunku zwiększania zatrudnienia pracowników. Niestety, ludzie się nie skalują, mimo że są najpotężniejszym zasobem w firmie – zwłaszcza ich czas i energia.
  • Dążą do maksymalnej automatyzacji rutynowych / powtarzalnych operacji biznesowych. Takie podeście przynosi ich działalności wiele zalet, lecz trzeba pamiętać, że kompleksowa automatyzacja e-commerce wymaga doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty, którego wsparcie nie ograniczy się tylko do skonfigurowania  gotowej wtyczki / modułu.

Obszary automatyzacji eCommerce / sklepu internetowego / sprzedaży internetowej

Sprzedawcy internetowi mają duży wybór technologii wspomagających automatyzację – od segmentacji klientów, marketingu, standaryzacji merchendasingu produktowego, śledzenia użytkowników i zaawansowanego raportowania. Cel jest zawsze ten sam: uproszczenie zadań i procesów.

Pomogę Ci lepiej zrozumieć, jak zautomatyzować powtarzalne procesy lub zadania ręczne. Oto pięć obszarów biznesowych, do których odnoszą się moje pomysły na automatyzację przepływu pracy / procesów w sklepie internetowym:

  1. Doświadczenia klienta
  2. Marketing
  3. Zamówienia klientów
  4. Zapasy produktów
  5. Ceny

1. Automatyzacja obsługi klienta = lepsze doświadczenia klienta

Wiele firm e-commerce szuka sposobów na znalezienie własnego USP (unikalnej propozycji wartości) i zwraca się w kierunku dostarczania klientom dedykowanych doświadczeń (CX). Poprawa interakcji na ścieżce klienta to świetny sposób na zwiększenie jego lojalności. 

Oto pięć pomysłów na automatyzację przepływu pracy w celu ulepszenia CX (customer experience):

A) Śledzenie i nagradzanie najbardziej zaangażowanych klientów

W przypadku wszystkich rodzajów firm utrzymanie klientów ma kluczowe znaczenie. Okazuje się, że możesz zwiększyć swoje zyski o 25-95% , zwiększając współczynnik retencji o zaledwie 5%.
Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie retencji jest nagradzanie klientów za ich lojalność.

Scenariusz automatyzacji:

Możesz wykorzystać prostą automatyzację do śledzenia i nagradzania zaangażowanych klientów. Inteligentne narzędzia do automatyzacji przepływu pracy pozwalają oznaczać klientów na podstawie tego, co kupują. 

Możesz też ustawić reguły biznesowe, aby wysyłać ukierunkowane materiały marketingowe do klientów / oferować im bezpłatne usługi, jeśli osiągną określoną wartość zamówienia lub liczbę zakupów np.:

– po 10. zrealizowanych zamówieniach klient otrzymuje jakiś gratis,
– dla wszystkich zamówień powyżej 1000 zł klient otrzymuje darmową dostawę,
– po wydaniu 2000 zł klient otrzymuje kupon rabatowy / kwotowy do wykorzystania na kolejne zakupy.

B) Synchronizacja klientów z listą mejlingową / e-mail marketingiem

e-Mail marketing ma kluczowe znaczenie dla firm e-commerce. Strategiczne, ukierunkowane kampanie e-mailowe to doskonały sposób na generowanie większej sprzedaży. 

Wszystkie najlepsze platformy e-commerce – w tym Prestashop, WooCommerce, Shopify, Magento itd. – mają natywne integracje z najpopularniejszymi platformami do e-mail marketingu np. Getresponse, Mailchimp, MailerLite, Freshmail etc.

Jeśli więc używasz popularnego narzędzia do marketingu e-mail (do wysyłania biuletynów i kampanii e-mail marketingowych), zsynchronizuj swoje konto e-mail marketingowe z używaną platformą e-commerce i / lub aplikacją do zarządzania zaangażowaniem klientów (marketing automation). W ten sposób zapewnisz najskuteczniejsze segmentowanie swojej listy e-mailowej. 

Scenariusz automatyzacji:

Weźmy na przykład potencjalnego kontrahenta, który wykazuje zainteresowanie konkretnym produktem. Możesz go automatycznie dodać do odpowiedniej listy e-mailowej. Tacy klienci otrzymają następnie ukierunkowane oferty produktowe odpowiadające ich zainteresowaniom. 

Właściwy rodzaj treści zwiększy współczynnik konwersji i zmieni potencjalnego klienta w klienta, który dokona zakupu. 

C) Tagowanie i segmentowanie klientów na podstawie zachowań zakupowych

Analiza i śledzenie zachowań klientów  pomoże Ci usprawnić CX. Istotnym elementem monitorowania zachowań klientów jest ich segmentacja. Oznacza to podzielenie klientów według ich cech. Możesz na przykład posegmentować ich według wieku, płci lub wartości zamówienia. Takie działania umożliwiają zaawansowane systemy CRM i rozbudowane programy mejlingowe.

Scenariusz automatyzacji:

Segmentacja pomaga ulepszyć Twoje usługi dla różnych rodzajów klientów. Jest to proces, który można w pełni zautomatyzować za pomocą inteligentnych narzędzi przepływu pracy. 

Wszystkie wymagane informacje znajdują się w systemie zarządzania zamówieniami lub CRM. Narzędzia do automatyzacji mogą używać ich do segmentacji klientów na różne sposoby, a wszystko to bez konieczności angażowania personelu sklepu online.

D) Zbieranie feedbacku / opinii po każdym zakupie klienta

Każdy sklep online wie, jak ważne są recenzje i szczere opinie. Mogą one rozwinąć lub zahamować Twój biznes. Aby zachęcić klientów do wystawiania recenzji, skonfiguruj automatyczne przepływy pracy e-mail, aby wysyłać kolejne wiadomości e-mail po określonym czas po zakupie.

Scenariusz automatyzacji:

Możesz usprawnić przepływy pracy, aby automatycznie zbierać opinie. Po raz kolejny wiąże się to z tworzeniem automatycznych wiadomości e-mail. Dzięki narzędziu do automatyzacji przepływu pracy możesz wysyłać celowe wiadomości e-mail. 

Po każdej transakcji, o z góry określonej godzinie, automat wyśle klientowi prośbę o wystawienie opinii. Te automatyczne wiadomości e-mail pokażą klientom, że cenisz ich opinie.

Ponad 40% klientów nie wystawia opinii, ponieważ nie wierzy, że dla ocenianej firmy ma to znaczenie.  

E) Odpowiadanie na negatywne opinie klientów

Klienci, którzy wystawiają opinię bez pytania, są bardziej skłonni do wystawiania negatywnych recenzji. Zarządzanie przepływem pracy poprzez automatyzację zapewnia, że żadna negatywna recenzja nie umknie twojej uwadze.

Scenariusz automatyzacji:

Możesz ustanowić zautomatyzowany proces, który oznaczy wszystkie recenzje z dwiema gwiazdkami lub mniej i automatycznie przekaże je do określonego członka zespołu obsługi klienta, aby ułatwić mu szybkie nawiązanie kontaktu i zadośćuczynienie klientowi – lub przynajmniej wysłuchanie i zrozumienie tego, co się stało.

F) Automatyczne zwroty

Zwroty są frustrujące dla klienta, ale dla wielu firm jest to element prowadzenia działalności. Podobnie jak w przypadku realizacji zamówienia, zarządzanie zwrotami może być skomplikowane. 

Scenariusz automatyzacji:

Różne rodzaje produktów mogą podlegać różnym procedurom zwrotu, niektóre mogą wymagać wielokrotnych zatwierdzeń, a inne nie. 

Automatyzacja procesu zwrotu produktów może powiadomić dział wsparcia, przetworzyć zwrot, zaktualizować CRM, dane inwentaryzacyjne lub magazynowe i zwrócić klientowi odpowiednią kwotę.

2. Automatyzacja marketingu (marketing automation) w eCommerce / sklepie internetowym

Ulepszanie CX poprzez automatyzację polega na utrzymaniu klientów. Inną rzeczą, na której sklepy internetowe muszą się skupić, jest akwizycja. Tylko dzięki pozyskiwaniu nowych klientów firma może się rozwijać i prosperować. Pozyskiwanie klientów jest głównym priorytetem marketingu każdej marki. Istnieją również sposoby na ulepszenie tego ważnego obszaru Twojej firmy dzięki automatyzacji przepływu pracy.

A) Automatyczne planowanie i publikacja postów w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe to potężny kanał marketingowy dla firm e-commerce. Liczba globalnych użytkowników sieci społecznościowych jest ogromna i rośnie. 54% użytkowników mediów społecznościowych bada produkty za pośrednictwem preferowanej platformy.

Nic więc dziwnego, że sprzedawcy online poświęcają tak dużo czasu i uwagi marketingowi w mediach społecznościowych. Skuteczny marketing w social media to proces ciągły. Musisz stale tworzyć i udostępniać treści, które angażują odbiorców.

Scenariusz automatyzacji:

Dzięki automatyzacji procesów w obszarze Twoja firma może czerpać korzyści z obecności w mediach społecznościowych bez konieczności poświęcania tak wielu godzin pracy. 

Istnieje wiele aplikacji internetowych lub innych narzędzi do automatyzacji mediów społecznościowych. Możesz masowo tworzyć posty, a następnie używać narzędzi do planowania, kiedy i jak są rozpowszechniane.  

B) Lead nurting połączony z regularnym marketingiem

Podróż klienta składa się z wielu punktów styku. Nie wszyscy klienci odwiedzą Twoją witrynę, znajdą produkt i kupią go od razu. Niektórzy mogą wracać kilka razy. W międzyczasie mogą spędzać czas na analizowaniu i rozważaniu zakupu.

Jeśli masz dane kontaktowe potencjalnego klienta i pozwolenie na kontakt, możesz przyspieszyć jego decyzję. To główna idea stojąca za procesem lead nurting.  

Scenariusz automatyzacji:

Zautomatyzowany lead nurturing działa w podobny sposób, jak retencja klientów przez e-mail. Możesz skonfigurować proces, dzięki któremu potencjalni klienci będą otrzymywać przydatne, przekonujące treści. Dopracuj treść i wysyłaj ją okresowo, aby zmienić leada w klienta.

Rzeczy, które możesz uwzględnić w treści marketingowej, mogą się różnić. Mogą to być kody rabatowe lub posty informacyjne, które zmniejszą obiekcje klienta. Najlepszym sposobem na przyspieszenie decyzji zakupowej jest zbieranie w czasie rzeczywistym danych o zachowaniu klientów i reagowanie na nie.  

3. Automatyzacja procesu zarządzania zamówieniami klientów

Zarządzanie zamówieniami to istotny element funkcjonowania sklepu internetowego. Jest to proces biznesowy, w którym zamówienia klientów są akceptowane, analizowane i realizowane. Wiele z tych procesów można zautomatyzować. Prześledźmy dostępne scenariusze:

A) Akceptacja zamówień i zmiana ich statusów

Współczesna firma e-commerce nie może sobie pozwolić na bezproduktywne działania jakimi są ręczne sprawdzanie zamówień i zmienianie ich statusów. Takie czynności powinien wykonywać automat, który zrobi to szybko i prawie zawsze bezbłędnie.

Scenariusz automatyzacji:

Jeśli Twoja firma sprzedaje w wielu kanałach (omnichanel), ma własny magazyn lub też wykorzystuje magazyn zewnętrzny (model dropshipingu), musisz bezwzględnie zadbać o to, aby zamówienia realizowane były jak najszybciej.

Przy dużej skali zamówień nie będziesz miał czasu, aby ręcznie weryfikować, akceptować i zmieniać statusy zamówień klientów (np. czy opłacili zamówienia, czy towar jest na stanie magazynowym, czy towar został spakowany itd.).

Automatyczna akceptacja zamówień zapewni ci:

– szybką rezerwację towarów (towar nie zostanie sprzedany w innym kanale),
– szybką wysyłka do klienta (klienci oczekują 24-godzinnej wysyłki).

B) Etykiety wysyłkowe +  generowanie faktur + śledzenie dostawy przez klienta

Wysyłka i dostawa zamówień to kluczowy element każdego biznesu e-commerce . Nieudane dostawy, na dłuższą metę mogą być dla firmy internetowej ogromnym kosztem. 

Często problemy z wysyłką sprowadzają się do drobnych błędów po drodze. Pracownik może błędnie wpisać adres na etykiecie wysyłkowej lub zamówienie może zostać nieprawidłowo zarejestrowane w systemie jako kompletne. Do pomyłek dochodzi również podczas generowania faktur.

Automatyzacja procesów przepływu pracy usprawnia tę część twojej firmy, czyniąc ją znacznie szybszą i wydajniejszą. 

Scenariusz automatyzacji:

Wdrożenie automatyzacji oznacza, że możesz wykonać wiele zadań za pomocą jednego kliknięcia. Obejmuje to:

– drukowanie etykiet wysyłkowych i dokładne oznaczanie zamówień jako wysłanych,
– tworzenie numerów śledzenia dostaw,
– generowanie e-faktur 

Dane o śledzeniu przesyłki i e-fakturę powinien otrzymać automatycznie.

C. Powiadomienia o statusie zamówienia

Po złożeniu zamówienia i rozpoczęciu jego realizacji klienci chcą wiedzieć,

  • kiedy opuściło magazyn,
  • kiedy orientacyjnie zostanie dostarczone. 

Scenariusz automatyzacji:

Wszystkie informacje dotyczące zamówień (w tym opóźnienia lub nieplanowane zmiany) powinieneś przekazywać klientom za pomocą preferowanego przez nich kanału komunikacji.

Proces można skonfigurować w taki sposób, że jeśli realizacja trwa dłużej niż planowano (określono w systemie sprzedaży) klient otrzyma o tym powiadomienie e-mail. Po dostarczeniu klientowi opóźnionego zamówienia automat może zaproponować mu rabat na kolejne zakupy, aby zmniejszyć jego niezadowolenie z powodu opóźnionej dostawy.

D) Przypomnienie o ponowieniu zamówienia

Twój kontakt z klientami nie powinien zakończyć się po jednym zakupie. Wsparcie posprzedażowe i ciągły marketing są niezbędne. Jeśli sprzedajesz określone produkty, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny proces.

Scenariusz automatyzacji:

Jak możesz zachęcić klientów do ponownego zamawiania produktów po ich wykorzystaniu / zużyciu? 

Jeśli wiesz, kiedy klient będzie potrzebował więcej towarów, możesz zautomatyzować przepływ pracy, aby we właściwym czasie wysyłać wiadomości e-mail z przypomnieniem o zakupie. 

W ten sposób zachęcisz klientów do ponownych transakcji w twoim sklepie. Możesz nawet rozważyć dołączenie kodu rabatowego lub innej oferty finalizującej transakcję.

E) Wysyłanie klientom wiadomości o porzuconym koszyku

Większość ludzi, którzy dodają produkty do koszyków e-commerce, nie kupuje ich. Według Baymard Institute blisko 70% koszyków jest porzucanych. To wielu klientów, których tracisz. Wiadomości e-mail o porzuconych koszykach  to sprawdzony sposób na odzyskanie niektórych z nich.

Scenariusz automatyzacji:

Wiele narzędzi może zarejestrować, gdy kupujący porzuci koszyk w Twojej witrynie. Po wybranym przez Ciebie okresie takie narzędzie wyśle automatyczną wiadomość e-mail, aby spróbować sprowadzić klienta z powrotem. 

Doskonałą rzeczą w tym procesie jest to, że wiadomości można spersonalizować. E-mail może odnosić się do dodanych przez klienta produktów i wyjaśniać, dlaczego nadal powinien je kupić.    

4. Automatyzacja zarządzania zapasami / stanami magazynowymi

Zarządzanie zapasami ma kluczowe znaczenie dla wszystkich sklepów internetowych. Właściwe śledzenie i zarządzanie zapasami może mieć ogromne znaczenie. 

Niedobór zapasów może spowodować, że nie będziesz w stanie realizować pilnych oraz bieżących zamówień. Nadmiar zapasów będzie oznaczał, że marnujesz cenną powierzchnię magazynową. Automatyzując zarządzanie zapasami, możesz sprawić, że magazynowanie i realizacja zamówień będą dziecinnie proste.

Również opóźniona lub niedokładna synchronizacja stanów magazynowych to przepis na duże problemy, zwłaszcza jeśli sprzedajesz na wielu platformach e-commerce. Nie ma chyba nic bardziej irytującego dla klienta internetowego, jak to, że sprzedajesz asortyment, którego już nie posiadasz w magazynie.

Odpowiednio zaprojektowane narzędzie do automatyzacji zapasów w e-commerce może sprawić, że następujący przepływ pracy stanie się rzeczywistością:

  1. Integrator e-commerce regularnie sprawdza i aktualizuje (po wykryciu jakichś zmian):-  stany magazynowe (pomiędzy jednym lub kilkoma magazynami, a kanałami sprzedaży – np. sklepem internetowym, allegro, empik, amazon lub innymi marketplace’ami) – może to robić nawet co kilka sekund, dzięki temu w każdym miejscu, w którym sprzedajesz będziesz miał aktualny stan magazynowy.- dane techniczne i multimedialne dotyczące produktów (wykrywając zmiany lub aktualizując według stałego harmonogramu)
  2. Twój system automatycznie akceptuje zamówienie i rezerwuje stan magazynowy (np. z wybranego magazynu, jeśli posiadasz więcej niż jeden lub wysyłka odbywa się z góry określnego magazynu),
  3. Zamówienie zmienia status i przekazywane jest do realizacji – klient otrzymuje odpowiednie powiadomienia
  4. Generowane są etykieta wysyłkowa i e-faktura.
  5. Zamówienie zostaje złożone i wysłane – klient otrzymuje odpowiednie powiadomienia wraz nr listu przewozowego i e-fakturą.
  6. Jeśli poziom zapasów osiągnie z góry określony niski poziom, uruchamia się powiadomienie, które w niektórych przypadkach może nawet automatycznie złożyć zamówienie zakupu u dostawcy.

A) Powiadomienia o dostępności

Brak produktu na stanie to problem, z którym zetknął się każdy detalista. Średnie światowe straty sprzedaży spowodowane brakiem zapasów stanowią około 4% . Ponadto 30% konsumentów przyznało, że brak zapasów negatywnie wpływa na ich doświadczenie zakupowe, a 37% jest gotowych kupować u innej marki. W efekcie problem ten wpływa nie tylko na wyniki sprzedaży, ale także na lojalność klientów i reputację marki.

Scenariusz automatyzacji:

– powiadomienie web push

Platformy powiadomień web push są w stanie śledzić wszystkie kliknięcia subskrybentów na stronie. Subskrybenci (zapisani do listy e-mail sklepu), którzy kliknęli na produkt, który w danym momencie nie był dostępny, otrzymają odpowiedni tag, który umożliwi Ci wysłanie wiadomości web push przy następnym wejściu na stronę, a produkt będzie ponownie dostępny.

Możesz też zaoferować klientowi podobny produkt, jeśli ten, którym był zainteresowany, nie był dostępny. Gdy tylko opuści Twoją stronę, system wyśle powiadomienie web push, proponując subskrybentowi wypróbowanie podobnego produktu. 

Jeśli zakup nie został dokonany, możesz wysłać kolejne powiadomienie, gdy subskrybent powróci na Twoją stronę, a interesujący go przedmiot jest z powrotem w magazynie.

– powiadomienie e-mail

Wiele sklepów internetowych oferuje e-maile „ponownie na stanie magazynowym” za pośrednictwem własnego systemu powiadomień.

Korzystanie z niego jest proste; wszystko, co musisz zrobić, to podać swój adres e-mail w odpowiednim polu na karcie wyprzedanego produktu, a będziesz automatycznie otrzymywać powiadomienia, gdy produkt zostanie uzupełniony.

B) Synchronizacja stanów magazynowych i danych o produktach

Klient odwiedza Twój sklep e-commerce i składa zamówienie. Ale skąd Twój sklep e-commerce czerpie informacje o produktach i inwentarzu? Firmy często przechowują wszystkie podstawowe informacje o produktach w systemie ERP (w zależności od organizacji szczegółowe informacje o produktach są utrzymywane bezpośrednio w systemie e-commerce lub w systemie PIM ) i jest to centralny hub, w którym przechowywane są informacje o stanach magazynowych.

Bez tych informacji (produkt i stan magazynowy) sklep e-commerce nie może działać efektywnie. Skuteczny wielokanałowy e-commerce to coś więcej niż tylko wystawianie produktów na różnych platformach: wymaga również wielokanałowego rozwiązania do zarządzania zapasami. 

Dla większości sprzedawców detalicznych śledzenie zapasów i zamówień jest dość trudne podczas sprzedaży na jednej platformie. Ale kiedy sprzedajesz na własnej platformie e-commerce, Allegro, Empik, Amazon, eBay, Etsy i w fizycznych lokalizacjach, zarządzanie zapasami może być bardzo skomplikowane.

Dzisiejsza działalność detaliczna jest złożona. Jednak im lepiej zarządzasz zapasami, tym bardziej zyskowna będzie Twoja firma. Zalety automatyzacji zapasów / stanów magazynowych obejmują:

  1. Dzięki synchronizacji zapasów będziesz mógł wyświetlać cały swój asortyment na wszystkich platformach sprzedaży, co daje możliwość uzyskania największej liczby konwersji.
  2. Gdy prawidłowo zarządzasz zapasami, możesz obniżyć cenę swojego produktu i zwiększyć szybkość dostawy. Dzieje się tak, ponieważ w krytycznych sytuacjach, gdy nie masz na stanie produktów oczekiwanych przez klientów  i kupujesz produkty po wyższej cenie od dostawcy. Jednak synchronizacja zapasów pomaga w dokładniejszym pozyskiwaniu produktów i utrzymaniu rozsądnych cen. Możesz także szybko dostarczyć produkty, mając je zawsze w magazynie.
  3. Szybkie i sprawne dostarczanie przedmiotów prowadzi do wzrostu zadowolenia klientów , co z kolei zwiększa retencję klientów i współczynnik poleceń.
  4. Niewłaściwe śledzenie zapasów może prowadzić do większego popytu niż podaży, co będzie skutkowało wzrostem cen lub koniecznością kupowania od droższych dostawców w celu zaspokojenia popytu. To nie jest dobre dla Twojej firmy i negatywnie wpływa na wyniki finansowe. 

Zsynchronizowanie zapasów oznacza, że będziesz w stanie dostarczyć zamówione produkty w odpowiednim czasie , ponieważ Twój sklep będzie wyświetlał tylko dostępne produkty.

Scenariusz automatyzacji:

Aby dziś zbudować i skalować biznes e-commerce, musisz zainwestować w oprogramowanie do zarządzania zapasami.

Automatyczny system do zarządzania magazynem może:
– pomóc Ci kontrolować stany magazynowe, zapewnić, że nigdy nie będzie ich zbyt dużo lub za mało,
– ułatwić synchronizację śledzenia zapasów we wszystkich kanałach, na których sprzedajesz produkty,
– kompilować dane o zapasach w czasie rzeczywistym w jednym wygodnym systemie i umożliwiać wykorzystanie cennych spostrzeżeń, aby wykorzystywać szanse rynkowe, zwiększyć sprzedaż i rozwijać swój biznes e-commerce.

C) Prognozowanie popytu i zamówienia do dostawców

Lepsza widoczność zapasów pomaga również markom lepiej śledzić wskaźnik rotacji zapasów, kluczowy wskaźnik oceny kondycji firmy.

Szybka zmiana zapasów oznacza, że nie blokuje on kapitału obrotowego i nie zajmuje cennej powierzchni magazynowej. Niezbędne jest właściwe zbilansowanie zapasów — musisz wiedzieć, ile produktu będziesz potrzebować i gdzie go alokować.

Systemy zarządzania zapasami mogą pomóc w dokładnym prognozowaniu popytu i lepszej pozycji do zarządzania i uzupełniania zapasów odpowiednio w oparciu o wydatki marketingowe, a także historyczny wpływ sezonowości. Łącząc w ten sposób modelowanie ilościowe i jakościowe, lepiej prognozuje popyt i odpowiednio alokuje zapasy, maksymalizując rentowność.

W tradycyjnym wariancie decydujesz, że potrzebujesz więcej zapasów. Następnie składasz zamówienie u preferowanego dostawcy i organizujesz jego dostawę. Nie ma przeciwskazań, by cały ten proces zautomatyzować.

Scenariusz automatyzacji:

Dzięki automatyzacji możesz tworzyć zamówienia kupna u dostawcy adekwatnie do bieżącej i przyszłej sprzedaży. Gdy stan magazynowy produktów zmniejszy się do ustalonego poziomu, zamówienie może zostać wygenerowane automatycznie. Możesz nawet tworzyć reguły dotyczące dostawców pierwszego wyboru dla różnych produktów.

Śledzenie zamówień zakupu jest również prostsze dzięki automatyzacji. Nie musisz przełączać się między arkuszami magazynowymi, wiadomościami e-mail i innymi dokumentami. Wszystko odbywa się w ramach jednego systemu zarządzania.  

5. Zarządzanie cenami

Ciągłe zmiany cen są dziś integralną częścią strategii cenowych e-commerce. Często zdarza się, że cena produktu zmienia się codziennie – a w przypadku niektórych sklepów internetowych może się zmieniać nawet kilka razy dziennie.

A) Monitoring + synchronizacja cen

Konsumenci zazwyczaj uzyskują różne ceny za identyczne produkty różnymi kanałami. Wymaga to narzędzia do kontrolowania i usprawniania wielu cen w tych kanałach. Ręczne dostosowywanie cen jest czasochłonne, niezależnie od tego, czy jest to duże przedsiębiorstwo, czy mała firma.

Dzięki integratorowi e-commerce łatwo dostosujesz ceny do konkurencji i zaktualizujesz ceny w czasie rzeczywistym.

Scenariusz automatyzacji:

Zautomatyzuj ustalanie cen w handlu elektronicznym za pomocą strategii i kampanii cenowych opartych na regułach.

Zintegruj ten proces z modułem monitorowania cen dla strategii cenowych opartych na zasadach rynkowych.

Automatycznie wyceniaj produkty lub opcjonalnie sprawdzaj je przed wprowadzeniem na frontendzie.

B) Ceny dynamiczne

Dynamiczna wycena lub optymalizacja cen to koncepcja oferowania towarów po różnych cenach, które różnią się w zależności od zapotrzebowania klienta. Wycenę towaru można przeprowadzić na podstawie cen konkurenta, podaży, popytu i współczynników konwersji oraz celów sprzedaży.

Łącząc swoje wewnętrzne źródła danych z informacjami o cenach konkurencji w potężnych i elastycznych zaawansowanych regułach biznesowych, otrzymasz modele prognozowania sprzedaży oparte na obliczonych cenach i zebranych danych historycznych.

Skuteczna dynamiczna strategia cenowa może zapewnić, że zawsze będziesz oferować kupującym najlepszą możliwą cenę, zwiększając całkowitą sprzedaż. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że dynamiczna wycena nie jest tak łatwa, jak uruchomienie algorytmu i obserwowanie, jak sprzedaż rośnie.

Scenariusz automatyzacji:

Oprogramowanie do dynamicznych cen umożliwia jednoczesne łączenie różnych metod wyceny. Niektóre programy pozwalają również na włączenie innych przydatnych informacji, takich jak poziom zapasów, wynik popularności, a nawet prognoza pogody.

Wdrażanie systemu dynamicznych cen to podróż, która ma wiele zwrotów akcji i spowoduje dużą zmianę w Twojej organizacji. Dlatego powinieneś postrzegać wdrożenia dynamicznych cen jako okazję do poprawy ogólnej strategii cenowej i systemów wewnętrznych, a także marży.

Dokładność algorytmów cenowych zależy od jakościowych i ustrukturyzowanych danych w celu przewidzenia najlepszych scenariuszy i zaproponowania właściwych cen. Dane te muszą być spójne, prawidłowo dopasowane, ustrukturyzowane i szybko aktualizowane. Szczególnie w przypadku dużych ilości danych parametry te zmieniają zasady gry w handlu internetowym. 

Kiedy wdrożyć automatyzację eCommerce / sklepu internetowego / sprzedaży internetowej

Wyzwanie 1: Twoje systemy sprzedaży, marketingu, CRM, ERP i realizacji są rozłączone.

Firmy zajmujące się handlem cyfrowym polegają na wielu systemach do zarządzania funkcjami marketingu, sprzedaży, przetwarzania zamówień i wysyłki. Gdy dane są duplikowane w różnych systemach lub trudno je zlokalizować, klienci otrzymują niedokładne poziomy zapasów, niemożliwe do wyśledzenia zamówienia lub nieprawidłowe dane dotyczące wysyłki.

Dzięki integracji e-commerce transfer danych między systemami jest zautomatyzowany, a Ty zachowujesz spójność i jednolitość danych. 

Gdy dane są zawsze aktualne, działasz z jednego źródła prawdy i zwiększasz wydajność operacji. 

Wyzwanie 2: Twój personel jest obarczony ręcznymi czynnościami i procesami, które wymagają wielu kroków do wykonania.

Większość sprzedawców internetowych spędza tylko połowę czasu na interakcji z klientami. To kiepskie wykorzystanie czasu pracowników, którzy dużą część czasu przeznaczają na „papierkową robotę” i ręczne wprowadzanie danych – szczególnie jeśli proces sprzedaży jest powtarzalny lub wykonanie zadania wymaga wielu ręcznych czynności.

Gdy przyspieszasz i ułatwiasz procesy biznesowe, uwalniasz czas, pieniądze i kapitał ludzki, który możesz przeznaczyć na bardziej krytyczne aspekty swojej działalności.

Wyzwanie 3: Brakuje Ci odpowiednich danych do podejmowania świadomych decyzji i reagowania na wzrost.

Wraz ze wzrostem Twojego biznesu eCommerce, rosną również Twoje koszty i ilość czasu, którą musisz zainwestować w swój biznes. Jednocześnie generowanych jest coraz więcej danych dotyczących finansów, operacji, zapasów i klientów.

Dzięki odpowiednim narzędziom eCommerce więcej danych nie zaszkodzi Twojej firmie, ale sprawi, że będziesz bardziej efektywnym decydentem. 

Gdy masz właściwe dane i są one dokładne, możesz tworzyć kontekstowe, trafne raporty. Skorzystają na tym pracownicy e-commerce, ponieważ będą na bieżąco z oczekiwaniami klientów, którzy otrzymają spersonalizowane treści, a Ty podejmiesz właściwe decyzje biznesowe.

Wyzwanie 4: Chcesz poprawić obsługę klienta dzięki większej kontroli, personalizacji, przejrzystości i modelowi samoobsługi.

Klienci chcą mieć kontrolę nad transakcjami online. Dążą do przejrzystości w statusie zamówień, chcą mieć dostęp do historii zamówień i swobodę ich zmiany. Jednocześnie chcą sprawnej interakcji. Nie chcą odpowiadać na niepotrzebne pytania, ani wykonywać niepotrzebnych działań. Błędnie zaplanowane doświadczenia sprzedażowe nie spełnią oczekiwań klienta i spowodują u niego rozczarowanie.

Automatyzacja obsługi klienta uwalnia zasoby firmy. Prowadzi również do lepszego zrozumienia klienta, poprawia satysfakcję klienta i zwiększa sprzedaż.

Korzyści z automatyzacji eCommerce / sklepu internetowego

Dzięki automatyzacji sklepu internetowego poprawisz następujące elementy swojego e-biznesu:

1. Wydajność

Każde zadanie wykonywane przez dział eCommerce i sprzedaży jest ważne – jednak zadania takie jak wprowadzanie danych, zmiany statusów, generowanie faktur są niezwykle powtarzalne, czasochłonne i podatne na błędy. 

Możesz myśleć, że stworzyłeś efektywne procesy, podczas gdy w rzeczywistości nieświadomie stworzyłeś wąskie gardła w swoich operacjach. Czas spędzony na tych zadaniach to czas, który nie jest dostępny na wykonanie ważniejszych zadań. 

Dzięki automatyzacji handlu elektronicznego te wąskie gardła są redukowane, a ręczne, czasochłonne zadania są digitalizowane. Ta efektywność może wykraczać poza zespół i wpływać na inne działy w organizacji.

2. Dokładność danych analitycznych

Dokładne zarządzanie danymi jest koniecznością w eCommerce. Generowana jest niesamowita ilość ciągle zmieniających się danych, takich jak szczegóły zamówienia i informacje o klientach lub numery katalogowe. 

Jeśli te dane są udostępniane ręcznie, zawsze istnieje ryzyko błędu ludzkiego. A w dużej operacji handlu elektronicznego nawet mały błąd może spowodować duże problemy, które wpływają na wrażenia klientów i zdolność do realizacji zamówień – czasami nawet o tym nie wiedząc.

3. Produktywność zespołu / swojej pracy

Inteligentne firmy zawsze odkrywają nowe sposoby maksymalizacji wartości ze swoich zasobów, w tym także zasobów ludzkich. Dzięki narzędziom do automatyzacji handlu elektronicznego firmy mogą utrzymać produktywność swoich pracowników, co prowadzi do większego zaangażowania i bardziej satysfakcjonującego środowiska pracy. 

Dzięki automatyzacji zadań back-office pracownicy mają więcej czasu na pomoc klientom, ulepszanie produktu lub pracę nad swoimi umiejętnościami. Zapewnienie pracownikom swobody testowania i wdrażania nowych strategii marketingowych / produktowych przyczyni się do rozwoju Twojej firmy.

4. Doświadczenia klienta

Klienci coraz częściej szukają doświadczeń zakupowych, które zapadają w pamięć, są łatwe i pomagają im zaoszczędzić czas i pieniądze. Klienci cenią również przejrzystość i doceniają możliwość śledzenia swoich zamówień oraz otrzymywania aktualnych informacji o stanie zapasów i realizacji. 

Firmy, które ułatwiają klientom zarządzanie zamówieniami, wysyłką i zwrotami bez zaangażowania personelu, oszczędzają pieniądze i długofalowo budują lojalność klientów.

5. Sprzedaż i średnią wartość zamówienia

Personalizacja i zachęty mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia sprzedaży i średnich wartości zamówień, a automatyzacja umożliwia niezawodne stosowanie tych strategii. 

Na przykład możesz spersonalizować kalkulacje cen, rabaty, promocje, opcje wysyłki lub inne zachęty według klienta lub klasy klienta. 

Możesz również automatycznie ustawić minimalne lub maksymalne limity zamówień, które Ci osiągnąć minimalną wartość zamówienia lub planowane cele przychodowe.

6. Skupienie na wzroście

Gdy uwolnisz pracowników od czasochłonnych zadań, mogą oni skupić swoją energię na bardziej kreatywnych procesach biznesowych, takich jak Twoja ekspansja i strategia rozwoju. 

Sprzedawcy internetowi dysponują bogactwem informacji o klientach, więc w połączeniu z badaniami rynku mogą podejmować kluczowe decyzje, aby zwiększyć udział w rynku.

Podsumowanie

Automatyzacja sprawia, że ​​przepływ pracy w Twojej firmie staje wydajny, opłacalny i wygodny. Zautomatyzowany eCommerce umożliwia prowadzenie małej firmy z ograniczonymi zasobami w sposób, który pomoże Ci konkurować z większymi firmami online.

Automatyzacja eCommerce / sklepu internetowego / sprzedaży internetowej FAQ

nv-author-image

Wojtek Trochimowicz

eCommerce Project Manager z kilunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu i optymalizacji sprzedaży online. | KONTAKT | : wojtek@trochimowicz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *