Strona główna » Blog » Jak zacząć sprzedawać online » Jak założyć sklep internetowy w 2023: poradnik w 6. krokach

Jak założyć sklep internetowy w 2023: poradnik w 6. krokach

jak założyć sklep internetowy: mężczyzna robi zakupy przez smartfon

Uruchomienie sklepu internetowego jest dziś banalnie proste. W ciągu kilku godzin możesz zacząć sprzedawać we własnym sklepie online lub na wybranej platformie typu marketplace (np. allegro, empik, amazon itd.). 

Jednak uzyskanie szybkiej sprzedaży i regularnie pozyskiwanie nowych klientów wymaga przemyślanej strategii marketingowej. Takie podejście minimalizuje ilość błędów, które możesz popełnić, rozpoczynając swoją przygodę ze sprzedażą internetową.

Najważniejszą rzeczą, która liczy się na koniec dnia, jest zawsze sprzedaż. To, w jaki sposób będziesz promował swój sklep, w dużym stopniu zdeterminuje, ile wygenerujesz sprzedaży i jaki osiągniesz zysk.

Zrób to dobrze, a zobaczysz, jak sprzedaż będzie rosła. Zrób to źle, a będziesz miał bardzo czasochłonne hobby. 

Jak założyć sklep internetowy w 2023 w 6. krokach

Z perspektywy kilkunastu lat doświadczenia w sektorze eCommerce wiem, jak założyć sklep internetowy, który ma duże szanse na sukces. 

W tym artykule pokażę Ci, jak już dziś, krok po kroku, otworzyć sklep internetowy. A na kolejnym etapie działalności sprawić, by pojawili się pierwsi klienci i liczba kupujących stale rosła.

Niezależnie od tego, czy zakładasz firmę internetową po raz pierwszy, czy też działasz w eCommerce od jakiegoś czasu, ten przewodnik nauczy Cię, jak założyć sklep internetowy w 6. prostych krokach.

KROK 1: USTAL STRATEGIĘ BIZNESOWĄ

Udane przedsięwzięcie internetowe zawsze zaczyna się od wybrania rodzaju działalności i biznesplanu. Opracowanie strategii pomoże Ci określić cele i spowoduje, że będziesz podążał we właściwym kierunku.

1. Zdecyduj, co chcesz sprzedawać i znajdź niszę

Każdy nowy przedsiębiorca internetowy chce zostać kolejną dużą i popularną marką, ale prawda jest taka, że ​​na dzisiejszym nasyconym rynku produktów trudno jest wygenerować pomysły na zyskowny asortyment do sprzedaży.

Na szczęście dla Ciebie przygotowałem listę kontrolną, która pomoże Ci aktywować ducha przedsiębiorczości i pobudzić motywację:

A) Zidentyfikuj lub stwórz produkty, które rozwiązują problem

Podczas burzy mózgów nad pomysłami na produkt, ważne jest, abyś zastanowił się nad własnymi problemami z życia codziennego, na które nie znalazłeś rozwiązania. 

Już wyjaśniam, co mam na myśli. Kyle Kirkpatricki, trener gimnastyki olimpijskiej, chciał słuchać muzyki podczas treningu sportowców, ale nie znalazł rozwiązania swojego problemu.

Problem do rozwiązania:

Możliwość korzystania ze słuchawek, które pozostaną na swoim miejscu, niezależnie od tego, czy użytkownik biega lub skacze wykonując przewroty na trampolinie.

Rozwiązanie problemu:

Kyle skonsultował się z inżynierami dźwięku, specjalistami od materiałów i profesjonalnymi sportowcami. Chciał opracować produkt, ale musiał najpierw przetestować setki pomysłów i prototypów, aby stworzyć łatwe i niedrogie słuchawki formowane na zamówienie.

Twój produkt lub usługa niekoniecznie muszą być ogromnym, skomplikowanym przedsięwzięciem – może to być prosty, ale wyjątkowo skuteczny projekt.

Szanse na nowy produkt mogą również istnieć w kilku innych obszarach:

  • w ulepszonych funkcjach istniejącego produktu, 
  • na nowym i niezagospodarowanym przez konkurencję rynku,
  • w unikalnym pozycjonowaniu i marketingu produktu.

B) Znajdź produkty, które pasjonują Ciebie i innych ludzi

Rozpoczęcie własnego biznesu online to nie sława i pieniądze, które widać w filmach amerykańskich youtuberów. Rzeczywistość wygląda bardziej jak długie godziny pracy, wiele stresu i okazjonalnie wolny czas na zwykłe przyjemności.

Ekscytacja własną pracą, pozwoli Ci nie tylko przetrwać trudne chwile, ale także pomoże w stworzeniu przekazu marki, który trafia do ludzi w sposób silny, autentyczny i angażujący.

Bądźmy szczerzy – bez pasji, co jest motorem Twojego biznesu online?

Inwestując emocjonalnie w swój produkt, możesz lepiej komunikować jego wartość i dostarczać ją klientom. Dodatkowo pasjonująca historia pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji. 

C) Znajdź produkty z potencjałem brandingowym

Zidentyfikowałeś potencjalny produkt, który rozwiązuje problemy konsumentów i jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Więc, co dalej? 

Stworzenie donośnego przekazu marki może zrobić furorę w konkurencyjnej przestrzeni e-commerce, jednak budowa rozpoznawalnej i zapadającej w pamięć marki oznacza, że ​​musisz poświęcić czas na zbadanie i prawdziwe zrozumienie grupy docelowej.

Twoja marka powinna przemawiać do potencjalnych klientów w taki sposób, aby zarówno rezonować z nimi, jak i zmuszać ich do powrotu.

Innymi słowy, chcesz budować lojalność w oparciu o tożsamość odbiorców.

Oto kilka świetnych pytań na początek:

  • W jaki sposób powinieneś zwracać się do swojej grupy docelowej?
  • Jak pozycjonujesz swój produkt?
  • Jak zaprojektujesz swoją stronę internetową, aby komunikować swoją markę i przyciągać potencjalnych klientów poprzez układ, schemat kolorów i wezwania do działania?

Wykorzystywanie produktu do tworzenia społeczności jest kluczowym elementem rozwoju sklepu internetowego. Bez produktu i marki, do której mogą odnosić się Twoi klienci, prowadzisz działalność pozbawioną napędu i trakcji.

D) Możliwie wcześniej odkrywaj trendy i włączaj je do swojej działalności

Wykorzystaj wschodzący rynek i znajdź miejsce dla swojej marki. 

Aby odnieść sukces, musisz być na bieżąco z najnowszymi, popularnymi produktami oraz usługami. Mając taką wiedzę, możesz w odpowiednim momencie uruchomić witrynę e-commerce. Takie działanie pozwoli Ci wykorzystać przyszłe lub aktualne zainteresowanie danym asortymentem, zanim osiągnie szczyt popularności.

Jako właściciel sklepu online powinieneś możliwie wcześnie odkrywać trendy i włączać je do swojej działalności, ponieważ może to zapewnić Twojej firmie ogromny wzrost. Jako jeden z pierwszych na danym rynku będziesz mieć możliwość posiadania własnych słów kluczowych i zdobycia pozycji lidera na rynku.

Zacznij myśleć o produktach lub usługach, które zyskały popularność w ostatnich latach. Spróbuj wybrać takie, które mogłyby zapewnić Ci wzrost, jeśli wdrożyłbyś je do swojej działalności w odpowiednim czasie.

E) Zidentyfikuj i obsługuj segmenty niszowe

Segmenty niszowe często oznaczają sukces firm e-commerce.

Przyczyna sukcesu niszowych segmentów sprowadza się do tego, że rezonują z bardzo zaangażowanymi i konwertującymi odbiorcami. Obsługa segmentu niszowego jest świetną propozycją biznesową, ponieważ tworzysz produkt lub usługę, który rozwiązuje problem dla bardzo zaangażowanego segmentu odbiorców.

Obsługa pasjonatów, czyli niszowych odbiorców, pomoże budować świadomość marki, ruch online i ostatecznie pozyskiwać dla Ciebie nowych i powracających klientów, którzy konwertują.

2. Przetestuj swój pomysł na mała skalę

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i założysz sklep internetowy, spróbuj sprzedawać swoje przedmioty pojedynczo w serwisach marketplace np. allegro, olx itp.

Oto, jak możesz sprawdzić i potwierdzić słuszność swojej decyzji:

  • Kto kupuje Twój produkt? Zaoferuj kupon rabatowy lub gratis klientom, jeśli wypełnią krótką ankietę. Dowiedz się, gdzie jeszcze robią zakupy online, chcąc nabyć asortyment podobny do Twojego.
  • Ile klienci są gotowi zapłacić z Twój produkt? Eksperymentuj z różnymi cenami.
  • Jaka jest satysfakcja klienta z zakupów u Ciebie? To dobry moment, aby sprawdzić, jak dobrze możesz dostarczyć swój produkt klientowi. 
  • Czy używasz dobrego opakowania? Czy sposób wysyłki jest niezawodny?
  • Czy klienci są zadowoleni z zakupionego produktu? Czy dobrze opisałeś produkty?

3. Wybierz model biznesowy

Zanim rozpoczniesz własny biznesu online, najpierw musisz zdecydować się na model biznesowy. Powinieneś go wybrać na podstawie własnej wiedzy, doświadczenia i konkretnego produktu, który chcesz sprzedać. 

W tym miejscu przedstawię kilka popularnych modeli biznesowych e-commerce, którym warto się przyjrzeć:

A) Dropshipping – pozwala uwolnić się od kłopotów z magazynowaniem produktów i zarządzaniem zapasami. W tym modelu kupujesz przedmioty dopiero po tym, jak klient kupi je w Twoim sklepie. Następnie zamawiasz towar u producenta i wysyłasz go bezpośrednio do klienta. 

B) Sprzedaż hurtowa – kupujesz produkty luzem i przechowujesz je w magazynie. Ten model jest polecany firmom o ugruntowanej pozycji, które sprzedają produkty w dużych ilościach. Sprzedaż hurtowa często odbywa się na rynku B2B z firmami, które sprzedają produkty innym firmom. 

C) White Label – w tym modelu produkty są wytwarzane przez stronę trzecią. Ale zamiast używać logo producenta i brandingu na gotowych produktach, używasz własnego oznakowania. Robią to w dużej mierze marki odzieżowe i kosmetyczne.

D) Subskrypcja – pozwala klientom na stałe subskrybowanie usług lub produktów (opłacanie abonamentu). Ten model jest świetny, ponieważ może zwiększyć wartość życiową klienta i zapewnić stały, stabilny dochód.

Wszystkie te modele mają swoje plusy i minusy. Powinieneś przyjrzeć się każdemu z nich i wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim obecnym i przyszłym potrzebom biznesowym.

4. Wybierz chwytliwą nazwę sklepu i kup domenę

Ludzie często mają obsesję na punkcie wybierania nazwy firmy. Moją radą jest wyznaczenie sobie sztywnego terminu 1-2 tygodni na wybór nazwy. W przeciwnym razie spędzisz zbyt dużo czasu na tym etapie i ostatecznie nie uruchomisz własnego sklepu.

Teraz przejdźmy do kilku nakazów i zakazów, które pomogą Ci wybrać nazwę firmy online:

A) Wybierz nazwę, którą łatwo wymówić

Nazwa powinna być łatwa do napisania i wymówienia, aby potencjalny klient bez przeszkód odnalazł w ją Google lub mógł samodzielnie wpisać właściwy adres URL.

B) Wybierz nazwę o określonym znaczeniu

Jeśli nazwa wiąże się z niszą, w której się znajdujesz, ułatwi to ludziom „dotarcie” do Twojej firmy. Jeśli ma to głębsze, bardziej osobiste znaczenie, będzie to świetna historia, którą można wykorzystać w komunikacji marketingowej Twojej firmy.

C) Wybierz nazwę z dostępną domeną .pl i .com 

Chcesz, aby Twoi klienci mogli Cię jak najłatwiej znaleźć!

D) Nie wybieraj zbyt długiej nazwy

Nazwa Twojej firmy powinna składać się maksymalnie z 1-3 słów, Zdecydowanie radziłbym trzymać się jednego lub dwóch słów. Im łatwiej wymówić i wpisać nazwę, tym więcej osób ją zapamięta.

E) Nie wybieraj nazwy firmy będącej kombinacją słów i cyfr

To nie ma sensu, ale musiałem to dodać. Chyba że próbujesz wyglądać podejrzanie i nieprofesjonalnie.

F) Nie wybieraj nazwy, która odnosi się do konkretnego produktu lub linii produktów

Możesz ulec pokusie, aby to zrobić, jeśli planujesz skoncentrować swoje wysiłki na sprzedaży tylko jednego i wysoce innowacyjnego produktu. Ale co się stanie, gdy zdecydujesz się na rozszerzenie gamy produktów w przyszłości? 

5. Określ swoją grupę docelową i zbuduj persony

Następną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest dokładne zbadanie rynku docelowego i potencjalnych kupujących. Może Ci w tym pomóc stworzenie person klientów.

Persona klienta to na wpół fikcyjna, szczegółowa reprezentacja Twoich idealnych klientów. Profile te pomogą Ci w dotarciu do grupy docelowej.

6. Oszacuj koszty początkowe, koszty zmienne i stwórz prognozy przychodów

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest to, ile pieniędzy będzie kosztować uruchomienie sklepu internetowego. Niekoniecznie potrzebujesz setek tysięcy polskich złotych, ale ważne jest, aby być uczciwym w kwestii tego, jakich środków finansowych potrzebujesz.

Powinieneś także ustalić realistyczne cele i rozważyć wszystkie swoje wydatki. Chcesz również śledzić wszystkie koszty operacyjne i brać pod uwagę wszystko, od hostingu po koszty zakupu towarów. 

Inne ważne wydatki, które należy wziąć pod uwagę, to koszty zmienne, czyli koszty surowców i opakowań, które często zmieniają się w zależności od wielkości produkcji lub zamówień Twojej firmy. Powinny one być uwzględnione w budżecie, ponieważ są to podstawowe koszty operacyjne.

7. Zbadaj swoją konkurencję, aby poznać możliwe strategie monetyzacji

Istnieje wiele płatnych narzędzi, których możesz użyć do sprawdzenia konkurencji, ale sugeruję Google Alerts, ponieważ to narzędzie jest proste i bezpłatne. 

Możesz nawet skonfigurować wysyłanie raportu e-mailem za każdym razem, gdy w Google pojawią się nowe podstrony z danym słowem, automatycznie otrzymasz odpowiednie powiadomienie na e-mail. Aby rozpocząć korzystanie z Alertów Google, wystarczy zalogować się na swoje konto Google i wpisać nazwy konkurentów, których chcesz śledzić.

KROK 2: STWÓRZ MARKĘ

Branding to sposób na odróżnienie od konkurencji. Jest to niezbędny element marketingu internetowego, ponieważ pomaga klientom dostrzec wyjątkowość Twojej firmy.

1. Opracuj wizerunek marki

Wizerunek marki to estetyczny wygląd wraz z wszelkimi obrazami powiązanymi z Twoją marką. Może być kształtowany przez każdy z pięciu ludzkich zmysłów:  wzrok, smak, węch, słuch i dotyk, ale skupimy się na tym pierwszym. Obejmuje wszystkie zasoby wizualne Twojej marki. Obrazy te przybierają różne formy, od postów w mediach społecznościowych po obrazy widoczne w reklamach i na stronach internetowych.

Niektóre przykłady wizerunku marki to czerwony pojemnik na frytki McDonald’s lub niebieskie pudełko na biżuterię Tiffany’s. Te rzeczy wpływają na to, jak klienci widzą i postrzegają Twoją markę.

Wybrane przez Ciebie obrazy służą również do łączenia klientów z Twoją marką. Aby stworzyć wizerunek marki, zacznij od myślenia o profilach idealnych klientów. Weź pod uwagę dane osobowe, takie jak wiek, zawód, hobby i jak wygląda dla nich typowy dzień.

Następnie pozyskuj obrazy, mając na uwadze te czynniki. Powinieneś również skoordynować kolorystykę swoich wizualizacji, aby zapewnić harmonijny motyw.

2. Wyróżnij swoją markę i znajdź jej unikalną propozycję sprzedaży (USP)

Tworzenie nazwy marki i wyróżnienie jej na rynku jest szczególnie ważne dla firm, które sprzedają produkty łatwo dostępne w sieci. Prostym pomysłem na komunikację wartości jest skorzystanie z sekcji “o firmie” w witrynie sklepu internetowego.

Twoja strona “o firmie” pełni inną funkcję niż pozostałe podstrony, takie jak strona główna i strony produktów, dlatego powinna być traktowana w szczególny sposób. Możesz użyć strony “o firmie”, aby nawiązać kontakt z nowymi klientami, powiedzieć im, dlaczego rozpocząłeś działalność i pokazać kulisy swojej działalności.

Pamiętaj, że Twoje produkty mogą być podobne do produktów innej firmy, ale Twoja historia należy do Ciebie. Wykorzystaj to na swoją korzyść, aby pozostawić trwałe wrażenie na swoich klientach.

USP (unique selling proposition) jest istotą tego, co sprawia, że ​​Twój produkt lub usługa są lepsze od konkurencji. W marketingu internetowym jasne i szybkie informowanie o USP jest jednym z kluczy do zachęcenia potencjalnych klientów do konwersji w Twojej witrynie.

Unikalny punkt sprzedaży określa wyjątkową pozycję Twojej firmy na rynku, znajdując się w samym sercu Twojego biznesu: wartość, którą oferujesz i problem, który rozwiązujesz. Silne USP jasno wyraża konkretną korzyść – taką, której nie oferują inni konkurenci – która Cię wyróżnia.

Jeśli wszystkie produkty wydają się takie same, potencjalni klienci nie będą wiedzieć, który z nich jest dla nich odpowiedni. Jasne określenie swojej wyjątkowej propozycji sprzedaży pomaga klientom odróżnić różnorodność dostępnych opcji. Jest to kluczowy element skutecznej sprzedaży, zwłaszcza w Internecie, gdzie konsumenci mają tak wiele możliwości.

Przykłady USP:

  • Zappos to internetowy sklep obuwniczy i nie ma nic szczególnego w sprzedaży butów online. Jednak ich wyróżnikiem są bezpłatne zwroty.

    Nie ma żadnych ograniczeń ani opłat za zwrot butów, których nie chcesz, co jest dużym ułatwieniem dla klientów i mocną, unikalną propozycją sprzedaży. 
  • Toms Shoes to producent obuwia. Ponownie, nie ma w tym nic szczególnego. Jednak unikalną propozycją sprzedaży Toms Shoes jest to, że za każdą parę butów zakupionych przez klienta firma przekazuje parę potrzebującym dziecku.
  • Nike to kolejna firma znana ze sprzedaży butów. Jednak różni się od Zappos i Toms, ponieważ skupia się głównie na butach sportowych z wybitnymi gwiazdami sportu, które sponsoruje.

    Jej USP polega na tym, że zapewnia najlepszej jakości buty dla sportowców i osób uprawiających fitness.

KROK 3: WYBIERZ PLATFORMĘ ECOMMERCE / SKLEPU INTERNETOWEGO

Platformy handlu elektronicznego oferują różne funkcje i funkcjonalności dla różnych rodzajów firm. Wybór odpowiedniej platformy pomoże Ci zbudować skuteczny sklep online i rozwinąć sprzedaż.

Aby znaleźć dobrą platformę eCommerce, która odpowie Twoim potrzebom, rozważ następujące wskazówki:

1. Dowiedz się, czego potrzebujesz

Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z platformami e-commerce, ich funkcjami i procesami.

Pamiętaj, że najpopularniejsza platforma nie oznacza, że ​​jest dla Ciebie odpowiednia.

Przeglądając platformy e-commerce, przyjrzyj się ich funkcjom, usługom i wsparciu, aby sprawdzić, czy jest to zgodne z Twoimi potrzebami biznesowymi lub je rozwiązuje.

Wypisz wszelkie pytania i skontaktuj się z ich zespołem sprzedaży lub pomocy technicznej, aby odpowiedzieli na Twoje pytania i wątpliwości.

Skorzystaj również z bezpłatnych wersji demo, które pozwolą Ci sprawdzić, czy testowana platforma zawiera wszystko, czego potrzebujesz.

Analizuj jak najwięcej, abyś mógł podjąć świadomą decyzję przy wyborze platformy e-commerce.

2. Zrównoważ swoje koszty i potrzeby

Patrząc na cenniki platform eCommerce, idealne, jeśli mógłbyś wybrać kompletną platformę, która jest zgodna z Twoim budżetem. Łatwiej to jednak powiedzieć niż zrobić.

Platformy sprzedaży online oferują różne plany cenowe, które pasują do wszystkich budżetów biznesowych. Jednak każdy plan cenowy oferuje ograniczone funkcje.

Podstawowe plany mogą być przystępne, ale nie zapewniają dalszej kontroli ani dostosowywania projektu witryny do rosnących potrzeb sprzedawcy online. W takich przypadkach będziesz musiał pójść na kompromis w zakresie funkcji lub budżetu.

Ostatecznie zwróć uwagę na funkcje zawarte w każdym planie cenowym, aby zmaksymalizować wartość w budżecie, którym dysponujesz.

3. Sprawdź użyteczność i łatwość obsługi platformy dla użytkownika zarządzającego sprzedażą 

Nawet jeśli Twoja platforma jest kompletna lub niedroga, nie możesz pracować wydajnie, jeśli interfejs jest trudny w użyciu.

Idealnie platforma e-commerce powinna ułatwić Ci prowadzenie firmy.

Dzięki dopracowanej platformie eCommerce powinieneś być w stanie uruchomić i promować swój sklep internetowy bez konieczności nauki kodowania.

Podczas przeglądania oprogramowania e-commerce szukaj następujących informacji:

  • Łatwa konfiguracja. Upewnij się, że platforma poprowadzi Cię krok po kroku, jak zbudować i uruchomić swój sklep internetowy, od rejestracji nazwy domeny po śledzenie przesyłek.
  • Integracje jednym kliknięciem. Wbudowane narzędzia pomogą Ci dostosować platformę i rozwijać firmę bez konieczności zatrudniania programisty.
  • Centralne zarządzanie sprzedażą wielokanałową. E-commerce rozwija się dzięki marketingowi wielokanałowemu (omnichannel marketing) . Poszukaj platformy, która pomoże Ci zarządzać sprzedażą na Allegro, Amazonie Facebooku, Instagramie etc, nie tylko w sklepie internetowym.

    Zwróć też uwagę na gotowe integracje sklepu z platformami zewnętrznymi, ponieważ z czasem ułatwią Ci one tworzenie i zarządzanie sklepem internetowym.

4. Zastanów się nad projektem swojej strony internetowej

W e-commerce ważna jest dobrze zaprojektowany sklep internetowy. Nie tylko reprezentuje Twoją markę, ale także pomaga przyciągnąć klientów i sprawić, by Cię zapamiętali.

Najlepiej poszukaj platformy, która oferuje projekty dopasowane do stylu i potrzeb Twojej marki.

Platformy eCommerce w modelu SaaS oferują gotowe motywy graficzne, które możesz samodzielnie modyfikować lub utworzyć własny layout od A do Z.

Ponadto zwróć uwagę na jego przyjazność dla urządzeń mobilnych, użyteczność i skalowalność.

Spróbuj skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej i wyświetl podgląd swojej witryny przy użyciu wielu motywów i urządzeń, aby zobaczyć, który projekt szablonu najlepiej pasuje do Twojej marki.

5. Sprawdź, czy platforma jest skalowalna

Wraz z rozwojem firmy będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia ze strony swojej platformy, między innymi w zakresie marketingu, tworzenia stron, landing pages lub sprzedaży.

Trudno przewidzieć, czego możesz potrzebować w przyszłości, dlatego większość firm zajmujących się handlem elektronicznym korzysta z interfejsów API, aby skonfigurować i zautomatyzować jak najwięcej procesów np. płatności, checkout, zamówienia.

Nie musisz wdrażać tego na początku, ale możesz rozważyć te funkcje w przyszłości.

Ogólnie rzecz biorąc, wybierz platformę, która oferuje automatyzację eCommerce i integrację narzędzi marketingowych, aby na dłuższą metę zaoszczędzić czas i pieniądze.

KROK 4: ZBUDUJ SWÓJ SKLEP INTERNETOWY

Po wykonaniu powyższych kroków jesteś gotowy do zbudowania swojego sklepu. Jest to często jedna z najbardziej ekscytujących części, pozwalająca wyrazić kreatywność i urzeczywistnić wizję właściciela sklepu online.

1. Wybierz szablon, który jest zgodny z Twoją firmą i klientami

Wybierając szablon online, pamiętaj o rodzaju oferowanego produktu i wybierz taki, który najlepiej reprezentuje Twoją markę. Możesz nawet sprawdzić, co inni ludzie mają do powiedzenia na temat wstępnie wybranego przez Ciebie szablonu / ów. 

W wielu SaaS-owych witrynach eCommerce szablony są pogrupowane w kategorie. Jeśli dbasz o budżet, tak jak wiele osób na początkowych etapach rozwoju sprzedaży online, możesz wyświetlić  tylko bezpłatne opcje szablonów. 

Twój motyw powinien uzupełniać Twoją ofertę i umożliwiać klientom przeglądanie jej w najlepszy możliwy sposób. Sprawdzając różne motywy graficzne, weź pod uwagę, które z nich będą najlepiej reprezentować Twoje produkty i markę. Spróbuj wyobrazić sobie swoje oferty produktowe i treści zamiast tego, co pokazano w szablonie. Następnie przejrzyj wygląd szablonu na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych, aby upewnić się, że jesteś zadowolony z wyglądu i wszystko elementy wyświetlają się prawidłowo.

2. Dodaj bramki płatności

Bramka płatności to system pozwalający klientom wykonywać szybkie i bezpieczne przelewy online.

Posiadanie wielu bramek płatniczych jest niezbędne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. Kupujący polubią to, ponieważ ułatwia to proces realizacji transakcji, umożliwiając im płacenie tak, jak chcą. 

Dla Ciebie wiele bramek płatności zapewnia, że ​​jeśli jedna z nich ulegnie awarii, nadal będziesz mógł przyjmować płatności od klientów.

Konfiguracja bramek płatności jest ważna, aby zapewnić, że Twoja witryna e-commerce ma wiele metod przyjmowania płatności od klientów. Zintegrowanie ich ze sklepem internetowym jest zwykle prostym procesem i można to zrobić za pomocą ustawień sklepu internetowego.

3. Skonfiguruj ustawienia wysyłki

Większość platform sprzedaży internetowej zawiera wstępnie skonfigurowane ustawienia wysyłki. Należy jednak dostosować te ustawienia do potrzeb Twojej firmy.

Powinieneś stworzyć reguły wysyłki, ustalić koszty wysyłki i dodać firmy logistyczne, które zrealizują wysyłkę zamówień.

4. Dodaj treści i produkty do swojego sklepu internetowego

Po zakończeniu procesu projektowania będziesz gotowy do dodania nowych produktów do swojego sklepu. Pamiętaj o dołączeniu angażujących, zoptymalizowanych pod kątem SEO opisów produktów, które dokładnie opisują Twoją ofertę i zachęcą do zakupu oferowanych produktów.

Im więcej szczegółów podasz w oisach produktów, tym lepiej. Powinieneś postrzegać swoje opisy produktów jako okazję do wyróżnienia swojej marki. Dodaj też zdjęcia, które dokładnie pokazują produkt oraz jego zastosowanie.

5. Dodaj regulamin sklepu i politykę zwrotów

Polityka zwrotów zapewnia odwiedzającym swobodę dokonywania zakupów. Gdy kupujący trafiają do Twojej witryny i widzą, że obowiązują jasne zasady dotyczące zwrotów, sprawia to, że dokonywanie zakupów jest dla nich znacznie wygodniejsze. Buduje również czynnik zaufania i zwiększa prawdopodobieństwo zakupu w Twoim sklepie.

KROK 5: URUCHOM AUTOMATYZACJĘ ECOMMERCE

Jeśli chodzi o posiadanie firmy, czas jest Twoim najcenniejszym zasobem – ale czas jest ograniczony i wiele zadań konkuruje o Twoją uwagę. 

Prowadząc biznes eCommerce musisz upewnić się, że odpowiednie produkty znajdują się w Twoim sklepie, że płatności działają 24 godziny na dobę, że szybko realizujesz i wysyłasz zamówienia. Jednocześnie musisz być na bieżąco z kampaniami marketingowymi, opiniami użytkowników i obsługą klienta.

Ale wraz ze skalowaniem Twoje procesy eCommerce staną się jeszcze bardziej wymagające.

Jak więc znaleźć czas na pracę, dzięki której pozyskasz więcej klientów, a wszystkie bieżące czynności zrealizujesz zgodnie z planem?

Rozwiązaniem jest automatyzacją eCommerce. Odgrywa ona kluczową rolę w przyszłości sprzedaży internetowej. Jako właściciel sklepu powinieneś wykorzystać inteligentne i skuteczne sposoby automatyzacji, dzięki którym umieścisz czasochłonne zadania w trybie autopilota.

Poniżej znajduje się kilka przykładów automatyzacji manualnych zadań w sklepie internetowym:

  • Lojalizacja klientów. Automatyczne oznaczanie i segmentowanie klientów o wysokiej wartości zamówienia. W kolejnym kroku przesyłanie informacji do działu obsługi klienta, aby wysłano spersonalizowaną wiadomość z podziękowaniem, wysłać zniżkę na kolejne zakupy lub zastosować specjalne zasady wysyłki np. wysyłka ekspresowa.
  • Monitorowanie zamówień wysokiego ryzyka. Natychmiastowe oznaczanie i powiadamianie wewnętrznego zespołu technicznego / obsługi klienta o zamówieniach wysokiego ryzyka, na przykład, gdy bot szybko wykupi wszystkie Twoje zapasy produktów
  • Planowanie wyprzedaży produktów. Automatyczne zmiany cen i emisja kampanii promocyjnych we wcześniej ustalonych terminach
  • Automatyczne rabaty. Automatycznie dostosowywanie ceny w checkoucie na podstawie kombinacji produktów, ilości produktów lub wartości zamówienia.
  • Nowości produktowe. Automatyczne zakładanie ofert nowych produktów we wszystkich kanałach sprzedaży: w sklepie internetowych, w social media, na marketplace’ach etc. Dodatkowo włączanie lub ukrywanie dedykowanego layotu dla nowości produktowych.

KROK 6: PROMUJ SWOJĄ MARKĘ I SKLEP INTERNETOWY

Nigdy nie należy lekceważyć strategii promocji i pozyskiwania klientów. Promowanie marki i strony sklepu internetowego to podstawowe elementy Twojego sukcesu w Internecie.

1. Płatne reklamy Facebook Ads i Google Ads

Reklamy na Facebooku są skalowalne, a produkty w nich zawarte mogą dobrze konwertować. Kluczem do skuteczności takich działań jest dobrze zaplanowana kampania. Na początku trzeba ją właściwie skonfigurować i dać jej czas, aby algorytm Facebooka mógł dowiedzieć się o niej więcej. Algorytm Facebooka potrzebuje czasu, by zoptymalizować swoje działanie i pokazywać reklamy tym użytkownikom, którzy dadzą największą szansę na konwersję.

Możesz także wyświetlać reklamy produktowe w Google i tworzyć kampanie na rozbudowane słowa kluczowe, które wpisują w wyszukiwarce potencjalni klienci.

 W przypadku reklam Google zazwyczaj występuje większa konkurencja cenowa, ale warto poświęcić czas na przetestowanie tego kanału sprzedaży.

2. Content marketing

Jeśli chcesz zbudować długoterminowy strumień ruchu dla swojego sklepu internetowego, dodaj marketing treści do swojego biznesplanu. Załóż bloga wokół wybranej niszy i twórz treści, które będą bawić i edukować docelowych odbiorców. Możesz także założyć kanał YouTube, tworzyć infografiki lub rozpocząć podcast, aby pomóc w promowaniu swojej marce.

3. SEO (Pozycjonowanie strony www sklepu)

Musisz myśleć długoterminowo, więc optymalizacja pod kątem wyszukiwarek powinna być w centrum Twojej uwagi. Dobrze zaplanowana i egzekwowana strategia SEO to sposób na stabilnie rosnący ruch organiczny, dzięki któremu stworzysz silny kanał sprzedaży online.

4. eMail marketing 

Od samego początku zbieraj adresy e-mail i konfiguruj automatyczne sekwencje wiadomości, w których będziesz prezentował rabaty i oferty specjalne. To łatwy sposób na wykorzystanie istniejącej bazy klientów i generowanie przychodów bez dodatkowych wydatków na reklamę i marketing.

5. Social media

Dołącz do grup ludzi, którzy pasjonują się Twoją niszą. Możesz rozpocząć rozmowy z potencjalnymi klientami na grupach na Facebooku lub forach internetowych. Pamiętaj, aby nie być zbyt sprzedażowym podczas angażowania się w społeczność. Staraj się pomagać i budować relacje z potencjalnymi klientami, aby ufali Twojej marce i sami chcieli od niej kupować.

Podobnie jak w przypadku każdej odnoszącej sukcesy firmy internetowej, miej oko na to, które kanały działają, a które nie – zwłaszcza jeśli inwestujesz w nie pieniądze – płacąc za reklamy. W miarę rozwoju swojej firmy, staraj się dostosować strategię marketingową do aktualnej sytuacji, aby obniżyć koszty i zmaksymalizować przychody. 

6. Sprzedaż na platformach marketplace

Aktualnie znaczącym źródłem klientów dla sklepu internetowego jest jego obecność na platformach marketplace, takich jak: allegro, amazon, empik etc. Dzięki niej masz dostęp do wielu potencjalnych klientów i nie ponosisz kosztów związanych z ich pozyskaniem (chyba, że wykupisz dodatkową reklamę swoich ofert na marketplace), ale pamiętaj, że będziesz musiał zapłacić prowizję od każdej zrealizowanej tam transakcji.

Jak założyć sklep internetowy FAQ

nv-author-image

Wojtek Trochimowicz

eCommerce Project Manager z kilunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu i optymalizacji sprzedaży online. | KONTAKT | : wojtek@trochimowicz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *