Strona główna » Blog » Jak zacząć sprzedawać online » Dropshipping: co to jest, opinie, wady i zalety (2023)

Dropshipping: co to jest, opinie, wady i zalety (2023)

dropshipping co to jest

Jeśli kiedykolwiek byłeś zainteresowany założeniem własnej firmy e-Commerce, prawdopodobnie słyszałeś o pojęciu „dropshippingu”. To nowoczesny model biznesowy e-handlu, który na początku wymaga niewielkich inwestycji finansowych i może działać bez własnego magazynu towarów.

Historia dropshippingu zaczęła się około 1928 roku. Jednak szybko straciła na sile z powodu Wielkiego Kryzysu, który rozpoczął się kilka lat później. Kontynuacją wstępnej idei dropshippingu było wdrożenie w latach 50. przez firmę Toyota łańcucha dostaw Just-In-Time (JIT). Korzyści z zarządzania zapasami JIT szybko stały się oczywiste. Taki nowoczesny model biznesowy eliminował koszty transportu zapasów oraz magazynowania ich przez sprzedawców detalicznych.

Współcześnie dropshipping jako skuteczny model biznesowy eCommerce zaczął zyskiwać na popularności w 2006 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych platforma AliExpress zdobywała coraz więcej użytkowników.

W tamtym czasie niewielu przedsiębiorców potrafiło odpowiedzieć na pytanie: co to jest dropshipping i jak działa w praktyce. W rezultacie tylko kilku doświadczonych sprzedawców umiało wykorzystać niskie ceny oferowane przez AliExpress, aby uruchomić sklep internetowy w formie dropshippingu.

Aktualnie szacuje się, że ponad 30% wszystkich sklepów internetowych opiera się na modelu dropshipingu. Wartość rynku wycenia się na 162,44 mld USD w 2019 r. Analitycy szacują, że do 2027 r. osiągnie on wartość ponad 590 mld USD. 

W tym przewodniku przyjrzymy się definicji dropshippingu, jego wadom i zaletom. Poznamy też najczęstsze mity oraz opinie dotyczące dropshippingu.

Co to jest dropshipping?

Dropshipping to internetowy model realizacji zamówień detalicznych, w którym zamiast magazynować produkty w swoim sklepie, kupujesz je bezpośrednio od dostawców (po zakupie przez Twoich klientów) i wysyłasz bezpośrednio do swoich klientów.

Dropshipping ma miejsce wtedy, gdy produkty są wysyłane bezpośrednio od producenta / hurtownika do klienta. Sprzedawca detaliczny realizuje dropshipping za pośrednictwem swojej strony internetowej i działań w zakresie marketingu cyfrowego. W takiej sytuacji jest w stanie czerpać zyski z marży wytworzonej poprzez obejście tradycyjnego łańcucha dostaw detalicznych.

model dropshippingu - infografika
Model sprzedaży dropshipping

Ten model biznesowy online powoduje, że nie musisz zajmować się wieloma kwestiami związanymi z organizacją sprzedaży:

  • znalezieniem magazynu,
  • przechowywaniem towaru i utrzymywaniem stanów magazynowych,
  • realizacją wysyłki produktów.

To, co czyni ten model atrakcyjnym dla przedsiębiorców to fakt, że jest łatwiejszy w konfiguracji i uruchomieniu niż inne typy modeli biznesowych e-Commerce. Poza tym wymaga mniej kapitału na rozpoczęcie, dzięki przeniesieniu kosztów ogólnych na dostawcę / hurtownię.

Zasadniczo działasz jako pośrednik – wypełniasz lukę między klientami a hurtownikami. Jak każdy model biznesowy, dropshipping ma swoje wady i zalety. Dowiedzmy się, jakie możliwości i jakie ograniczenia posiada ten model działalności handlowej w Internecie.

Sprawdź przykład newslettera –>

Zalety dropshippingu

Jak możesz się domyślać, prowadzenie biznesu dropshippingowego ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnym sklepem internetowym opartym na zapasach produktów. Głównymi zaletami dropshippingu są:

1. Łatwość uruchomienia

Możesz skonfigurować swój sklep internetowy w trzech prostych krokach. Wystarczy zidentyfikować swoje produkty, nawiązać współpracę z dobrym zewnętrznym dostawcą , skonfigurować sklep internetowy i wystawić produkty na sprzedaż. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem w handlu elektronicznym, możesz z łatwością zrozumieć i wdrożyć ten model.

2. Niski koszt rozpoczęcia i prowadzenia działalności

Nie musisz pokrywać kosztów produkcji własnych produktów ani kupować towarów w ilościach hurtowych. Możesz rozpocząć sprzedaż niemal natychmiast, bez dużych inwestycji – idealny scenariusz dla początkujących i nowych przedsiębiorców.

Nawet gdy Twoja firma się rozwija, Twoje koszty będą dość niskie. Wybierając dropshipping, możesz zmienić konfigurację łańcucha dostaw, aby usunąć koszty (i ryzyko) związane z transportem towarów fizycznych z różnych krajach i na różnych kontynentach. Zaoszczędzisz na kosztach usług transportowych, operacji portowych, utrzymania magazynów, pracowników magazynu, pakowania i etykietowania.

3. Niskie ryzyko działalności

Nie przechowujesz zapasów w magazynie, nie jesteś pod presją sprzedaży i nie musisz martwić się o nieaktualne zapasy. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz produkty, czy nie, tak naprawdę nie masz nic do stracenia – po prostu nie zarobisz żadnych pieniędzy.

4. Dostęp do nieograniczonego asortymentu

To Ty decydujesz, ile produktów chcesz sprzedawać. Bez względu na niszę, dla każdego produktu znajdziesz dostawcę dropshippingowego. Masz dostęp do praktycznie nieograniczonej liczby dostawców na całym świecie. Może bez problemu sprzedawać za granicę.

5. Więcej czasu i zasobów, aby skalować swój sklep

Twój dostawca pakuje i wysyła produkty do klientów, a Ty zarabiasz. Oznacza to mniejsze koszty ogólne i więcej czasu na rozwój sklepu internetowego.

6. Lepszy przepływ gotówki

Zazwyczaj sprzedawcy detaliczni kupują produkty, czekają na ich przybycie, a następnie sprzedają je klientom. Przez pewien czas wydawali znaczną ilość pieniędzy bez możliwości ich odzyskania. Dzięki dropshippingowi otrzymujesz płatność za produkty w tym samym czasie, gdy płacisz dostawcom – lub wcześniej. To uwalnia pieniądze na marketing i rozwój.

7. Testy rynkowe w czasie rzeczywistym

Jeśli pomimo wielkich wysiłków marketingowych któryś z Twoich produktów nadal się nie sprzedaje, oznacza, że możesz natychmiast usunąć go z oferty.  Analizuj i dostosowuj swoje produkty do zapotrzebowania rynku w czasie rzeczywistym.

Wady dropshippingu

Biznes w formie dropshippingu może wydawać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firmy e-Commerce, ale nie dla każdej. Zanim zdecydujesz o uruchomieniu dropshippingu, poznaj wady tego modelu działalności internetowej:

1. Niewielka marża zysku

Jedną z wad dropshippingu jest to, że początkowo będziesz osiągał niskie marże. Kiedy zaczynasz, nie będziesz mieć obrotu wymaganego do zaoferowania znacznych rabatów.  Nie oznacza to, że dropshipping nie jest opłacalny, ale należy mieć świadomość, że marża produktowa w niektórych niszach może być niewielka.

2. Mniejsza kontrola = różne ryzyka

Nie masz dużej kontroli nad niektórymi aspektami procesu dropshippingu, takimi jak łańcuch dostaw, przechowywanie produktów, realizacja zamówień i wysyłka. Jeśli na przykład dostawcy źle spakują towar lub nie dostarczą na czas, to Ty będziesz musiał załagodzić wszystkie trudne sytuacje z klientami.

W przypadku wysyłki dropshippingowej zazwyczaj nie ma miejsca na spersonalizowane opakowanie, gratisy dołączane do zamówienia – atrybuty zwiększające satysfakcję klienta. Ponadto nie masz kontroli nad stanami magazynowymi, co może prowadzić do anulowania zamówień lub opóźnień w dostawie, gdy sprzedajesz produkty, których nie ma na stanie u Twojego dostawcy.

Jeśli współpracujesz z wieloma dostawcami, wysyłka może stać się nieefektywna czasowo i kosztowo. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój klient zamawia trzy produkty, a każdy pochodzi od innego dostawcy. Musiałbyś pokryć koszty wysyłki od trzech oddzielnych dostawców, jednocześnie będąc w stanie obciążyć klienta tylko za jedną wysyłkę.

Te problemy mogą się pojawiać – zwłaszcza na wczesnym etapie nowych partnerstw, więc na samym początku upewnij się, że wybierasz rzetelnego partnera.

3. Wysoce konkurencyjny rynek

Do rozpoczęcia działalności dropshipping potrzeba bardzo niewielkiego kapitału, ta niska bariera wejścia oznacza dużą konkurencję, a najpopularniejsze rynki cierpią bardziej niż inne. Zasadniczo im większa firma, tym bardziej może zmniejszyć swoje marże, aby zaoferować najniższe ceny.

Co gorsza, są szanse, że nie masz wyłącznej umowy ze swoimi dostawcami. Oznacza to, że dowolna liczba konkurentów może sprzedawać dokładnie te same produkty. A jeśli dopiero zaczynasz, twoi rywale z wieloletnim doświadczeniem mają zasoby, aby w razie konieczności obniżać swoje ceny sprzedaży. Oznacza to, że klienci mogą kupić dokładnie to samo od kogoś innego, ale po niższej cenie.

4. Trudno stworzyć unikalną wartość / USP (zbudować markę)

Będziesz musiał uważać na to, w jaki sposób „tworzysz wartość ” dla swojej firmy dropshippingowej. Jeśli tylko łączysz kupujących ze sprzedawcą hurtowym, zapewniasz stosunkowo niewielką wartość. Jeśli dodajesz markę, gwarancję jakości, obsługę klienta, wygodę itd., to jesteś na lepszej pozycji.

5. Łatwość kopiowania

Będziesz musiał budować własną wartość dodaną w czasie, ale szczególnie na wczesnych etapach będziesz naprawdę łatwy do skopiowania. Jeśli lub kiedy zaczniesz działać, najlepiej będzie zachować ciszę.

6. Zwroty są powszechne

Zwroty to powszechne zjawisko w eCommerce. Klienci w Polsce zwracają do 36% wszystkich zakupów online, a produkty z kategorii moda i zdrowie/uroda mają najwyższe wskaźniki zwrotów. Z powodu potencjalnej zawodności dostawców dropshipping może się okazać, że Twoje produkty będą zwracane częściej.

Niektórzy dostawcy są skłonni odebrać wadliwe produkty (a nawet zapłacić za wysyłkę zwrotną), ale nie powinieneś na to liczyć. Jeśli Twój klient jest niezadowolony z Twojego produktu, być może będziesz musiał dosłać mu nowy i pokryć z własnej kieszeni koszty jego zakupu i wysyłki.

Sprawdź przykład newslettera –>

Nieprawdziwe opinie dotyczące dropshippingu

Istnieje wiele mitów na temat dropshippingu, które mogą powodować, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z dropshippingiem czują się przytłoczone, sfrustrowane i rozczarowane, gdy podejmą początkowe działania. 

Poniżej obalam mity dotyczące dropshippingu i przedstawiam wszystkie fakty, abyś wiedział, na co się się decydujesz.

1. Źródło szybkiego zarobku (pasywnego dochodu)

Powszechnie uważa się, że dropshipping to realny sposób na szybkie wzbogacenie się. Sukces dropshippingu wymaga przestudiowania i przetestowania sprawdzonych strategii, a to wymaga niemało czasu. Chociaż mogą istnieć niesamowite historie sukcesu z dnia na dzień, ale te historie rzadko się zdarzają.

2. Każdy odnosi sukces w dropshippingu

Prawdą jest, że każdy może założyć firmę dropshipping. Ale żeby to się udało, potrzeba osoby z wyjątkowymi zdolnościami. Ci, którzy odnieśli sukces, skupili się na procesie, a nie na wyniku swojego działania – sukcesie (częściej jego braku). 

Koncentrując się na procesie, cierpliwie poświęcisz czas na eksperymentowanie, wypróbowanie różnych taktyk dotyczących dropshippingu i przetestowanie szeregu produktów. Jeśli skoncentrujesz się tylko na wynikach, będziesz bardzo rozczarowany, gdy kilka pierwszych reklam zawiedzie, co doprowadzi Cię do poddania się przed osobami skupionymi na procesie, który ma doprowadzić do osiągniecia oczekiwanych rezultatów.

3. Dropshipping jest łatwy

Popularnym mitem o dropshippingu jest to, że jeśli zbudujesz sklep online i uruchomisz jedną reklamę, klienci zaczną masowo w nim kupować. To fikcja, która się nie wydarzy. Im więcej wysiłku włożysz w wybór produktów, zaprojektowanie sklepu i marketing cyfrowy, tym więcej pieniędzy zarobisz w długim okresie czasu.

Ludzie błędnie myślą, że jest to łatwe, ponieważ widzą efekt końcowy. Jednak przed wielką wypłatą są miesiące eksperymentów i porażek.

4. Nisza ma znaczenie

Wiele osób stwierdzi, że nisza, w której działasz jest najważniejsza, ale zdecydowanie istotniejsze są produkty, które sprzedajesz. Są dwie drogi do wyboru: możesz sprzedawać wąski asortyment lub pójść w kierunku sklepu z szerokim asortymentem.

Jeśli Twoim celem jest zbudowanie bloga (koncentrujesz się przy okazji na strategii SEO) i wygenerowanie odpowiedniego ruchu, posiadanie sklepu wielobranżowego będzie prawdopodobnie złym pomysłem. Jeśli jednak Twoja strategia marketingowa wykorzystuje reklamy lub marketing w mediach społecznościowych, możesz dodać produkty, które wykraczają poza pojedynczą niszę i odnieść sukces.

5. Eliminacja pośredników

Chociaż często zdarza się, że producentem produktów jest firma wysyłkowa, niektórzy dystrybutorzy hurtowi oferują również wysyłkę produktów, które kupili od producenta. Oznacza to, że hurtownik doda marżę zysku do jednostkowego kosztu producenta, a tym samym ograniczy potencjalny zysk. Pośrednik może być atrakcyjnym partnerem, jeśli zajmuje się zwrotami, oferuje dodatkowe usługi lub w inny sposób dodaje wartości sprzedawanym przez Ciebie produktom.

Opinie o dropshippingu #1: Czy dropshipping się opłaca w 2023 roku?

Według Grand View Research globalny rynek dropshippingu został wyceniony na 102,2 miliarda dolarów w 2018 roku. Do 2025 roku przewiduje się wzrost tempa wzrostu o 28,8%.

Trendy Google, na podstawie liczby wyszukiwań, pokazują, że dropshipping cieszy się stabilnym zainteresowaniem na całym świecie.

Dropshipping na świecie wg. Google Trends (ostatnie 5 lat)

Historia wyszukiwań Google z ostatniego roku prezentuje, że zainteresowanie dropshippingiem w Polsce jest na stałym poziomie.

Dropshipping w Polsce wg. Google Trends (ostatnie 12 m-cy)

Trend dropshippngu w Polsce z okresu ostatnich 5. lat. jest także na zrównoważonym poziomie, z tendencją wzrostową w pierwszym kwartale 2021.

Dropshipping w Polsce wg. Google Trends (ostatnie 5 lat)

Dropshipping może być opłacalny dla handlowców online, którzy są mocno zaangażowani i mają motywację, aby ich biznes się rozwijał. Kluczem do rentowności jest model biznesowy: ponieważ nie musisz zarządzać własnymi zapasami, oszczędzasz na wszystkich wydatkach, które poniósłby tradycyjny sprzedawca detaliczny lub sklep internetowy.

Opinie o dropshippingu #2: czy warto się w to bawić?

Dropshipping opłaca się z tylko wtedy, gdy masz unikalny produkt lub markę, która odróżnia Cię od konkurencji.

Jeśli próbujesz sprzedać w dropshippingu dokładnie ten sam przedmiot, od tego samego dostawcy, od którego kupuje wielu innych droppshippingowców, będziesz miał problem z konkurencyjną ceną. Nie zdołasz utrzymać marży na zadowalającym poziomie.

Pamiętaj, że dostawcy dropshippingowi (hurtownie) pobierają opłaty za swoje usługi i nie interesuje ich, który z ich klientów dokona ostatecznej sprzedaży. Osiągną taki sam zysk bez względu na to, kto wyśle ​​im zamówienie.

Ponadto musisz opracować kilka unikalnych i kreatywnych sposobów, aby przekonać klienta do zakupów u Ciebie, a nie u któregoś ze sprzedawców oferujących ten sam produkt. Jeśli spróbujesz konkurować samą ceną, przegrałeś już na starcie.

Zawsze znajdzie się sprzedawca, który będzie chciał obniżyć swoją cenę, aby przyciągnąć klienta. Będziesz rywalizował z bezpośrednimi importerami oraz firmy, które kupują ilości hurtowe na własny stan magazynowy, dzięki temu kupują towar po niższej cenie niż Ty.

Uruchomienie dropshippingu może być dużym ryzykiem, dlatego aby je zmniejszyć zebrałem listę sugestii i porad od doświadczonych sprzedawców w modelu dropshippingu:

1. Znajdź produkt o dużej liczbie wyszukiwań, ale niskiej konkurencji.

Są to powszechnie znane produkty niszowe, które który mają wielu potencjalnych nabywców. Jednak nie chcesz produktu, który jest tak popularny, że konkurujesz z Euro RTV AGD lub Castoramą o rankingi na pierwszej stronie.

Znalezienie tego mitycznego produktu niszowego zajmie dużo czasu. Może minąć kilka tygodni lub miesięcy, zanim go znajdziesz. A to dlatego, że jest tak wielu doświadczonych marketerów internetowych, którzy znają tę grę aż za dobrze.

Mimo to wciąż jest wiele niszowych produktów do odkrycia. Planer słów kluczowych Google to świetne, bezpłatne źródło, w którym możesz znaleźć produkty o niskiej konkurencji. Dostępnych jest również wiele innych źródeł. Dlatego zdecydowanie nie spiesz się, aby odkryć jeden z tych produktów.

2. Znajdź dostawcę swojego produktu.

Jest to ważne z oczywistych powodów. Ale wiedza o tym, kim jest twój dostawca dla twojego niszowego produktu, znacznie przyspieszy rozwój i działania marketingowe.

Nie chcesz tracić czasu ani pieniędzy na to, aby zaprojektować logo i materiały graficzne dla Twojego sklepu, wybrać i uruchomić platformę sklepową tylko po to, żeby zdać sobie sprawę, że nie masz żadnych dostawców dla swojego produktu.

Znalezienie dostawcy może być trudne lub łatwe. Niektóre firmy podają na swojej stronie internetowej, że oferują dropshipping. Podczas gdy inni nie chwalą się tym i współpracują tylko ze ściśle wyselekcjonowanymi sklepami internetowymi.

3. Dodaj unikalną wartość

Głównym powodem niepowodzenia 90% firm dropshipping jest to, że nie skupiają się na dodawaniu jak największej wartości dla klienta. Jeśli wszystko, co robisz, to przyjmowanie zamówień od klientów, a następnie przesyłanie ich do dostawcy, aby mógł je zrealizować, to nie stworzysz żadnej lojalności u klienta.

To błąd, który popełnia wielu początkujących dropshipperów. Taką wartością może być doskonała obsługa klienta – jeśli klient ma problem, może liczyć na natychmiastową pomoc i kontakt via e-mail / telefon.

4. Studiuj różne modele biznesowe przez kilka miesięcy

Dropshipping wymaga dużo pracy i ma ogromną krzywa uczenia się. Przez pierwsze kilka miesięcy w biznesie dropshippingowym nie zarobisz zbyt wiele, jeśli w ogóle, ale pamiętaj, że to wszystko jest częścią procesu i że kiedy nauczysz się biznesu dropshippingowego, zaczniesz zarabiać pieniądze.

5. Zwróć uwagę na marże produktu

Jednym z ważniejszych błędów, z którym się mierzyli początkujący sprzedawcy dropshippingowi, było nie zwracanie wystarczającej uwagi na marże produktowe, zwłaszcza po uwzględnieniu kosztów wysyłki.

W Twoim sklepie mogą być sprzedawane różne marki i produkty, ale po zniżkach odpowiadających cenom konkurencji i drogiej wysyłce ze względu na rozmiar, wagę lub obszar, z którego jest wysyłana, może się okazać, że zarabiasz niewiele lub co gorsze – tracisz.

Dropshipping jest świetny, ponieważ ogranicza koszty ogólne i jest prostszy pod względem przepływów pieniężnych, ale nadal musisz upewnić się, że korzystasz z opłacalnego modelu rentowności, a nie tylko wzrostu przychodów.

Opinie o dropshippingu: Podsumowanie

Dropshipping to dobry sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie, ale wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy. Im więcej czasu poświęcisz na eksperymenty i optymalizację działań, tym bliżej będziesz osiągnięcia sukcesu sprzedażowego. 

Problem w tym, że dropshipping, biorąc pod uwagę jego specyficzne wady, jest trudny dla nowych marek, które dopiero wchodzą na rynek.

Dropshipping jest natomiast doskonałym uzupełnieniem asortymentu większości doświadczonych firm e-commerce.

Dropshipping: co oznacza, opinie, wady i zalety FAQ

Sprawdź przykład newslettera –>

nv-author-image

Wojtek Trochimowicz

eCommerce Project Manager z kilunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu i optymalizacji sprzedaży online. | KONTAKT | : wojtek@trochimowicz.com

1 komentarz do “Dropshipping: co to jest, opinie, wady i zalety (2023)”

  1. Nie posiadam jeszcze własnego sklepu, lecz badam możliwości tego sektora. Chciałbym powoli wkręcać się w dropshipping mając na uwadzę własne doświadczenie oraz szereg możliwości, które otrzymujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *