Strona główna » e-Commerce » Co to jest dropshipping: opinie, wady i zalety

Co to jest dropshipping: opinie, wady i zalety

dropshipping co to jest

Jeśli kiedykolwiek byłeś zainteresowany założeniem własnej firmy e-Commerce, prawdopodobnie słyszałeś o pojęciu „dropshippingu”. To nowoczesny model biznesowy e-handlu, który na początku wymaga niewielkich inwestycji finansowych.

Praktyka dropshippingu została po raz pierwszy wprowadzona około 1928 roku, ale straciła na sile z powodu Wielkiego Kryzysu. Następnie Toyota wdrożyła łańcuch dostaw Just-In-Time (JIT) w latach pięćdziesiątych XX wieku. Korzyści z zarządzania zapasami JIT szybko stały się oczywiste. Taki nowoczesny model biznesowy eliminował koszty transportu zapasów oraz magazynowania ich przez sprzedawców detalicznych.

Współcześnie dropshipping zaczął zyskiwać na popularności jako skuteczny model biznesowy eCommerce w 2006 roku, kiedy AliExpress stawał się coraz popularniejszy w Stanach Zjednoczonych. 

W tamtym czasie niewielu przedsiębiorców potrafiło odpowiedzieć na pytanie: co to jest dropshipping? W rezultacie tylko kilku doświadczonych sprzedawców było w stanie wykorzystać niskie ceny oferowane przez AliExpress, aby uruchomić sklep internetowy w formie dropshippingu.

Aktualnie szacuje się, że ponad 30% wszystkich sklepów internetowych opiera się na modelu dropshipingu. Wartość rynku wycenia się na 162,44 mld USD w 2019 r. Analitycy szacują, że do 2027 r. osiągnie on wartość ponad 590 mld USD. 

W tym przewodniku przyjrzymy się definicji dropshippingu, jego wadom i zaletom. Poznamy też najczęstsze mity oraz opinie dotyczące dropshippingu.

Co to jest dropshipping

Dropshipping to internetowy model realizacji zamówień detalicznych, w którym zamiast magazynować produkty w swoim sklepie, kupujesz je bezpośrednio od dostawców (po zakupie przez Twoich klientów) i wysyłasz bezpośrednio do swoich klientów.

Dropshipping ma miejsce wtedy, gdy produkty są wysyłane bezpośrednio od producenta / hurtownika do klienta. Sprzedawca detaliczny realizuje dropshipping za pośrednictwem swojej strony internetowej i działań w zakresie marketingu cyfrowego. W takiej sytuacji jest w stanie czerpać zyski z marży wytworzonej poprzez obejście tradycyjnego łańcucha dostaw detalicznych. Ten model biznesowy online powoduje, że nie musisz zajmować się wieloma kwestiami związanymi z organizacją sprzedaży:

  • znalezieniem magazynu,
  • przechowywaniem towaru i utrzymywaniem stanów magazynowych,
  • realizacją wysyłki produktów.

To, co czyni ten model atrakcyjnym dla przedsiębiorców to fakt, że jest łatwiejszy w konfiguracji i uruchomieniu niż inne typy modeli biznesowych e-Commerce. Poza tym wymaga mniej kapitału na rozpoczęcie, dzięki przeniesieniu kosztów ogólnych na dostawcę / hurtownię.

Zasadniczo działasz jako pośrednik – wypełniasz lukę między klientami a hurtownikami. Jak każdy model biznesowy, dropshipping ma swoje wady i zalety. Dowiedzmy się, jakie możliwości i jakie ograniczenia posiada ten model działalności handlowej w Internecie.

Zalety dropshippingu

Jak możesz się domyślać, prowadzenie biznesu dropshippingowego ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnym sklepem internetowym opartym na zapasach produktów. Głównymi zaletami dropshippingu są:

1. Łatwe uruchomienie

Możesz skonfigurować swój sklep internetowy w trzech prostych krokach. Wystarczy zidentyfikować swoje produkty, nawiązać współpracę z dobrym zewnętrznym dostawcą , skonfigurować sklep internetowy i wystawić produkty na sprzedaż. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem w handlu elektronicznym, możesz z łatwością zrozumieć i wdrożyć ten model.

2. Niski koszt uruchomienia i prowadzenia

Nie musisz pokrywać kosztów produkcji własnych produktów ani kupować towarów w ilościach hurtowych. Możesz rozpocząć sprzedaż niemal natychmiast, bez dużych inwestycji – idealny scenariusz dla początkujących i nowych przedsiębiorców.

Nawet gdy Twoja firma się rozwija, Twoje koszty będą dość niskie. Wybierając dropshipping, możesz zmienić konfigurację łańcucha dostaw, aby usunąć koszty (i ryzyko) związane z transportem towarów fizycznych z różnych krajach i na różnych kontynentach. Zaoszczędzisz na kosztach usług transportowych, operacji portowych, utrzymania magazynów, pracowników magazynu, pakowania i etykietowania.

3. Niskie ryzyko działalności

Nie przechowujesz zapasów w magazynie, nie jesteś pod presją sprzedaży i nie musisz martwić się o nieaktualne zapasy. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz produkty, czy nie, tak naprawdę nie masz nic do stracenia – po prostu nie zarobisz żadnych pieniędzy.

4. Dostęp do nieograniczonego asortymentu

To Ty decydujesz, ile produktów chcesz sprzedawać. Bez względu na niszę, dla każdego produktu znajdziesz dostawcę dropshippingowego. Masz dostęp do praktycznie nieograniczonej liczby dostawców na całym świecie. Może bez problemu sprzedawać za granicę.

5. Więcej czasu i zasobów, aby skalować swój sklep

Twój dostawca pakuje i wysyła produkty do klientów, a Ty zarabiasz. Oznacza to mniejsze koszty ogólne i więcej czasu na rozwój sklepu internetowego.

6. Lepszy przepływ gotówki

Zazwyczaj sprzedawcy detaliczni kupują produkty, czekają na ich przybycie, a następnie sprzedają je klientom. Przez pewien czas wydawali znaczną ilość pieniędzy bez możliwości ich odzyskania. Dzięki dropshippingowi otrzymujesz płatność za produkty w tym samym czasie, gdy płacisz dostawcom – lub wcześniej. To uwalnia pieniądze na marketing i rozwój.

7. Testy rynkowe w czasie rzeczywistym

Jeśli pomimo wielkich wysiłków marketingowych któryś z Twoich produktów nadal się nie sprzedaje, oznacza, że możesz natychmiast usunąć go z oferty.  Analizuj i dostosowuj swoje produkty do zapotrzebowania rynku w czasie rzeczywistym.

Wady dropshippingu

Biznes w formie dropshippingu może wydawać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firmy e-Commerce, ale nie dla każdej. Zanim zdecydujesz o uruchomieniu dropshippingu, poznaj wady tego modelu działalności internetowej:

1. Niewielka marża zysku

Jedną z wad dropshippingu jest to, że początkowo będziesz osiągał niskie marże. Kiedy zaczynasz, nie będziesz mieć obrotu wymaganego do zaoferowania znacznych rabatów.  Nie oznacza to, że dropshipping nie jest opłacalny, ale należy mieć świadomość, że marża produktowa w niektórych niszach może być niewielka.

2. Mniejsza kontrola = różne ryzyka

Nie masz dużej kontroli nad niektórymi aspektami procesu dropshippingu, takimi jak łańcuch dostaw, przechowywanie produktów, realizacja zamówień i wysyłka. Jeśli na przykład dostawcy źle spakują towar lub nie dostarczą na czas, to Ty będziesz musiał załagodzić wszystkie trudne sytuacje z klientami.

W przypadku wysyłki dropshippingowej zazwyczaj nie ma miejsca na spersonalizowane opakowanie, gratisy dołączane do zamówienia – atrybuty zwiększające satysfakcję klienta. Ponadto nie masz kontroli nad stanami magazynowymi, co może prowadzić do anulowania zamówień lub opóźnień w dostawie, gdy sprzedajesz produkty, których nie ma na stanie u Twojego dostawcy.

Te problemy mogą się pojawiać – zwłaszcza na wczesnym etapie nowych partnerstw, więc na samym początku upewnij się, że wybierasz rzetelnego partnera.

3. Wysoce konkurencyjny rynek

Do rozpoczęcia działalności dropshipping potrzeba bardzo niewielkiego kapitału, ta niska bariera wejścia oznacza dużą konkurencję, a najpopularniejsze rynki cierpią bardziej niż inne. Zasadniczo im większa firma, tym bardziej może zmniejszyć swoje marże, aby zaoferować najniższe ceny.

Co gorsza, są szanse, że nie masz wyłącznej umowy ze swoimi dostawcami. Oznacza to, że dowolna liczba konkurentów może sprzedawać dokładnie te same produkty. A jeśli dopiero zaczynasz, twoi rywale z wieloletnim doświadczeniem mają zasoby, aby w razie konieczności obniżać swoje ceny sprzedaży. Oznacza to, że klienci mogą kupić dokładnie to samo od kogoś innego, ale po niższej cenie.

4. Trudno stworzyć unikalną wartość / USP (zbudować markę)

Będziesz musiał uważać na to, w jaki sposób “tworzysz wartość ” dla swojej firmy dropshippingowej. Jeśli tylko łączysz kupujących ze sprzedawcą hurtowym, zapewniasz stosunkowo niewielką wartość. Jeśli dodajesz markę, gwarancję jakości, obsługę klienta, wygodę itd., to jesteś na lepszej pozycji.

5. Łatwość kopiowania

Będziesz musiał budować własną wartość dodaną w czasie, ale szczególnie na wczesnych etapach będziesz naprawdę łatwy do skopiowania. Jeśli lub kiedy zaczniesz działać, najlepiej będzie zachować ciszę.

Dropshipping: opinie i mity

Istnieje wiele mitów na temat dropshippingu, które mogą powodować, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z dropshippingiem czują się przytłoczone, sfrustrowane i rozczarowane, gdy podejmą początkowe działania. 

Poniżej obalam mity dotyczące dropshippingu i przedstawiam wszystkie fakty, abyś wiedział, na co się faktycznie się decydujesz

1. Źródło szybkiego zarobku (pasywnego dochodu)

Powszechnie uważa się, że dropshipping to realny sposób na szybkie wzbogacenie się. Sukces dropshippingu wymaga przestudiowania i przetestowania sprawdzonych strategii, a to wymaga niemało czasu. Chociaż mogą istnieć niesamowite historie sukcesu z dnia na dzień, ale te historie rzadko się zdarzają.

2. Każdy odnosi sukces w dropshippingu

Prawdą jest, że każdy może założyć firmę dropshipping. Ale żeby to się udało, potrzeba osoby z wyjątkowymi zdolnościami. Ci, którzy odnieśli sukces, skupili się na procesie, a nie na wyniku swojego działania – sukcesie (częściej jego braku). 

Koncentrując się na procesie, cierpliwie poświęcisz czas na eksperymentowanie, wypróbowanie różnych taktyk dotyczących dropshippingu i przetestowanie szeregu produktów. Jeśli skoncentrujesz się tylko na wynikach, będziesz bardzo rozczarowany, gdy kilka pierwszych reklam zawiedzie, co doprowadzi Cię do poddania się przed osobami skupionymi na procesie, który ma doprowadzić do osiągniecia oczekiwanych rezultatów.

3. Dropshipping jest łatwy

Popularnym mitem o dropshippingu jest to, że jeśli zbudujesz sklep online i uruchomisz jedną reklamę, klienci zaczną masowo w nim kupować. To fikcja, która się nie wydarzy. Im więcej wysiłku włożysz w wybór produktów, zaprojektowanie sklepu i marketing cyfrowy, tym więcej pieniędzy zarobisz w długim okresie czasu.

Ludzie błędnie myślą, że jest to łatwe, ponieważ widzą efekt końcowy. Jednak przed wielką wypłatą są miesiące eksperymentów i porażek.

4. Nisza ma znaczenie

Wiele osób stwierdzi, że nisza, w której działasz jest najważniejsza, ale zdecydowanie istotniejsze są produkty, które sprzedajesz. Są dwie drogi możesz sprzedawać wąski asortyment lub pójść w kierunku sklepu z szerokim asortymentem.

Jeśli Twoim celem jest zbudowanie bloga (koncentrujesz się przy okazji na strategii SEO) i wygenerowanie odpowiedniego ruchu, posiadanie sklepu wielobranżowego będzie prawdopodobnie złym pomysłem. Jeśli jednak Twoja strategia marketingowa wykorzystuje reklamy lub marketing w mediach społecznościowych, możesz dodać produkty, które wykraczają poza pojedynczą niszę i odnieść sukces.

5. Eliminacja pośredników

Chociaż często zdarza się, że producentem produktów jest firma wysyłkowa, niektórzy dystrybutorzy hurtowi oferują również wysyłkę produktów, które kupili od producenta. Oznacza to, że hurtownik doda marżę zysku do jednostkowego kosztu producenta, a tym samym ograniczy potencjalny zysk. Pośrednik może być atrakcyjnym partnerem, jeśli zajmuje się zwrotami, oferuje dodatkowe usługi lub w inny sposób dodaje wartości sprzedawanym przez Ciebie produktom.

Podsumowanie

Dropshipping to świetny sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie, ale wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy. Im więcej czasu poświęcisz na eksperymenty i optymalizację działań, tym bliżej będziesz osiągnięcia sukcesu sprzedażowego. To nie będzie łatwe, ale jeśli jesteś zdecydowany, aby spróbować swoich sił w tego typu działalności, dowiedź się, jak wygląda plan uruchomienia dropshippingu.

nv-author-image

Wojtek Trochimowicz

Od ponad 10. lat pracuję w e-commerce. Jestem specjalistą od growth marketingu i kompleksowej automatyzacji procesów sprzedaży internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *