Strona główna » Blog » Jak zacząć sprzedawać online » Modele biznesowe sprzedaży internetowej, eCommerce: rodzaje + jaki wybrać w 2023

Modele biznesowe sprzedaży internetowej, eCommerce: rodzaje + jaki wybrać w 2023

rodzaje modeli biznesowych e-commerce

Światowy handel internetowy rozwija się bardzo dynamicznie. Analitycy twierdzą, że w 2040 roku 95% zakupów dokonamy cyfrowo. Wartość globalnego rynku e-commerce wyniosła w 2019 roku ponad 3,5 biliona dolarów, a eMarketer szacuje, że w 2023 r. jego wartość osiągnie poziom 6,5 biliona dolarów.

Z kolei polski rynek handlu internetowego w 2019 r. był wart 61 mld zł i stanowił 11% rynku handlu detalicznego w Polsce. Szacuje się, że w 2025 r. polski e-commerce będzie stanowił aż 20% całego rynku handlu detalicznego w naszym kraju. Obecnie w Polsce działa ok. 40 tys. sklepów internetowych.

Jak widać e-commerce ma się bardzo dobrze i dysponuje jeszcze sporym potencjałem wzrostu. Może się wydawać, że uruchomienie biznesu online, który będzie rentowny i zapewni nam zadowalające zyski, to nic trudnego. Jednak każdy nowy e-commerce wymaga intuicji, znajomości rynku, dokładnych badań produktów i określenia modelu sprzedaży internetowej (e-commerce).

Modele biznesowe sprzedaży internetowej,e-commerce według rodzaju klienta

Możemy wyróżnić cztery typy modeli biznesowych w handlu elektronicznym, które określają naszych odbiorców (grupę docelową). Są nimi:

1. Model sprzedaży internetowej / e-commerce B2C (Business-to-Consumer)

Model sprzedaży internetowej / sklepu internetowego B2C ma miejsce, gdy firma sprzedaje swoje produkty lub usługi bezpośrednio użytkownikom końcowym – klientom indywidualnym. Jest to najbardziej znana forma handlu wśród ogółu społeczeństwa i prawdopodobnie najłatwiejsza dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z handlem elektronicznym.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu B2C
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu B2C

Możemy wskazać pięć typów modeli biznesowych B2C online, z których korzysta większość firm w Internecie, aby dotrzeć do konsumentów:

a. Sprzedawcy bezpośredni. 

To najpopularniejszy rodzaj modelu e-biznesu B2C, w którym konsumenci kupują towary od sprzedawców internetowych – mogą nimi być producenci, małe firmy lub wersje internetowe centrów handlowych, które sprzedają produkty wielu producentów.

b. Pośrednicy online.

Są to łącznicy lub pośrednicy (np. marketplace), którzy w rzeczywistości nie są właścicielami produktów lub usług łączących kupujących i sprzedających. Witryny takie jak Expedia, Trivago, Booking, Etsy, Pakamera należą do tej kategorii. 

c. B2C oparty na reklamach. 

Ten model e-biznesu B2C wykorzystuje bezpłatne treści (czasem też płatne, będą wówczas połączeniem / hybrydą modelu 3 i 5), aby przyciągnąć odwiedzających do witryny internetowej i emitować im spersonalizowane reklamy internetowe.

Zasadniczo duże ilości ruchu internetowego są wykorzystywane do sprzedaży reklam firmom, które chcą zbyć swoje towary i usługi. Jednym z przykładów są witryny medialne, takie jak Huffington Post, Wirtualna Polska, czyli strony o dużym natężeniu ruchu, które łączy reklamy z własną treścią.

d. B2C oparty na społeczności. 

Witryny takie jak Facebook, które tworzy społeczności internetowe oparte na wspólnych zainteresowaniach, pomagają marketerom i reklamodawcom w promowaniu ich produktów bezpośrednio wśród konsumentów. Witryny mogą kierować reklamy dzięki bardzo dokładnemu targetowaniu –  m.in. dostępie do danych demograficznych użytkowników, zainteresowań, lokalizacji geograficznej etc.

e. B2C oparty na opłatach. 

Witryny DTC (Direct-to-Consumer, czyli kierowane bezpośrednio do konsumenta), takie jak Netflix, pobierają opłatę, aby konsumenci mogli uzyskać dostęp do ich treści. Takie witryny mogą również oferować bezpłatne, ale ograniczone treści (zazwyczaj czasowo lub do fragmentu swoich materiałów), podczas gdy większość z tych treści jest płatna.

Amerykański New York Times, polska Gazeta Wyborcza i inne duże gazety internetowe często korzystają z płatnego modelu biznesowego B2C.

Zauważalnym trendem w modelu e-biznesu B2C jest model hybrydowy, w ramach którego firmy prowadzą tradycyjną sprzedaż stacjonarną, jak i online. Wiele firm łączy elementy obu modeli biznesowych, aby zmaksymalizować satysfakcję klienta.

Zalety e-commerce B2C:

  • Niskie koszty uruchomienia 
  • krótszy proces decyzyjny klienta
  • łatwa sprzedaż globalna/wejście na rynki zagraniczne 
  • Dochód „pasywny”: Chociaż e-commerce B2C nie jest ściśle pasywny, masz potencjał do sprzedaży 24/7, co oznacza zarabianie pieniędzy podczas snu.

Wady e-commerce B2C:

  • Trudno jest zdobyć stałych klientów i trzeba więcej inwestować w marketing online
  • duża konkurencja i regularne wojny cenowe
  • Obsługa klienta: konsumenci mają obecnie wysokie oczekiwania, jeśli chodzi o handel elektroniczny. Masz do czynienia z zamówieniami, pytaniami, reklamacjami i zwrotami.

2. Model sprzedaży internetowej / e-commerce B2B (Business-to-Business)

Model sprzedaży internetowej / sklepu internetowego B2B ma miejsce, gdy firma sprzedaje swoje produkty lub usługi bezpośrednio innym firmom.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu B2B
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu B2B


B2B można podzielić na dwa główne modele:

  • pionowy (wertykalny) 
  • poziomy (horyzontalny). 

Model B2B pionowy jest zorientowany na produkcję lub współpracę biznesową. To firmy sprzedające towary i usługi konkretnie w ramach jednej branży. Można go podzielić na dwa kierunki – upstream (w górę) i downstream (w dół)

Pionowy upstream B2B to sytuacja, w której dostawca części lub surowców nawiązuje relację z producentem. Przykładem takiej relacji B2B jest sytuacja, kiedy producent płyt głównych nawiązuje współpracę z producentem notebooków.

Natomiast pionowy model downstream B2B to sytuacja, w której producent nawiązuje relacje biznesowe z dostawcą części lub surowców. Przykładem takiego powiązania B2B jest sytuacja, w której firma produkująca ołówki pozyskuje grafit i drewno od innych firm. Pionowy handel elektroniczny dotyczy wyspecjalizowanych sprzedawców online. Przykładowo e-sklep, który sprzedaje tylko produkty dla dzieci, to pionowy biznes e-commerce, podobnie jak ten, który sprzedaje tylko buty.

Pionowi gracze e-commerce charakteryzują się tym, że są w stanie lepiej zaprezentować oferowany produkt, ponieważ koncentrują się na jednej lub kilku kategoriach produktów, mogą zaprojektować doświadczenie użytkownika w sposób podkreślający szczególne cechy danej kategorii produktów.

W poziomym (horyzontalnym) modeu B2B obsługiwanych jest wiele branż. Firmy te mają szerszy zasięg i obsługują więcej niż jedną grupę demograficzną . Horyzontalny handel elektroniczny to firmy e-commerce, które sprzedają produkty z wielu różnych kategorii.

Najbardziej znanym przykładem jest amazon.com. Sprzedaje on książki, meble, żywność, artykuły spożywcze, odzież, zabawki, oprogramowanie, muzykę, gadżety i wiele więcej.  Horyzontalne firmy handlu elektronicznego charakteryzują się kompleksową obsługą, zapewniają wygodę zakupów oraz niskie ceny, dzięki rozwiniętym łańcuchom dostaw oraz dużej skali działalności.

Zalety e-commerce B2B:

  • potencjalnie duże zamówienia klientów – w przypadku B2B istnieje większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz zamówienia zbiorcze niż w przypadku B2C.
  • Wysoki współczynnik konwersji: osoby wyszukujące ofert B2B są najczęściej zdecydowane na zakup i rzadko po prostu „przeglądają”, jak robi to wielu klientów B2C. 
  • Stały wzrost sprzedaży – jak widać na poniższym wykresie sprzedaż e-commerce B2B stale rośnie. Wynikać to głównie z faktu, że handel elektroniczny B2B jest często mniej podatny na ogromne wahania z powodu długoterminowych relacji, umów sprzedaży i prognozowania biznesowego.

Wady e-commerce B2B:

  • Dłuższy cykl sprzedaży: klientów jest znacznie więcej niż firm, co oznacza, że w przestrzeni B2B jest mniej potencjalnych klientów. Cykle sprzedaży B2B to proces i trwa on zazwyczaj dłużej, poniewaz potencjalni klienci często omawiają oferty i koszty z wieloma firmami, zanim ostatecznie dokonają zakupu.
  • Konkurencja cenowa: w przestrzeni B2B cena produktu często decyduje o finalizacji transakcji lub jej fiasku. Być może będziesz musiał poświęcić więcej czasu i energii na negocjacje z dostawcami, aby przedstawić swojemu klientowi cenę, której oczekuje, nie tracąc przy tym własnej marży.
  • Negocjacje cenowe: w B2C konsumenci często nie proszą o rabaty. Natomiast w przestrzeni B2B, gdzie powszechne są zakupy hurtowe, możesz napotkać więcej próśb o zmianę oferty cenowej produktów.

3. Model sprzedaży internetowej / e-commerce C2B (Consumer-to-Business)

Model sprzedaży internetowej C2B ma miejsce, gdy klient sprzedaje produkt lub usługę firmie. Tam, gdzie kiedyś relacje między firmami a klientami były jednokierunkowe, a firmy sprzedawały klientom, teraz widzimy, jak klienci przekształcają się we własne firmy.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu C2B
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu C2B

Na przykład:

  • Osoby fizyczne mogą teraz oferować towary i usługi firmom za pośrednictwem platform takich jak UpWork i Fiverr.
  • Firmy odzieżowe mogą współpracować z blogerami i influencerami (opłacjaąc ich działania promocyjne) w celu promowania nowego produktu 
  • Firmy umożliwiają klientom zarabianie poprzez dodawanie linków afiliacyjnych do ich witryn internetowych

Zalety e-commerce C2B:

  • Nie musisz zarządzać zapasami : dzięki C2B pomagasz firmie sprzedawać jej produkty i usługi – często poprzez posty sponsorowane lub linki partnerskie. W związku z tym nie musisz się martwić o zarządzanie zapasami ani o nic po dokonaniu sprzedaży.
  • Niska inwestycja : nie musisz wydawać żadnych pieniędzy na zakup zapasów lub założenie sklepu.
  • Elastyczność : nie musisz martwić się o czas obsługi klienta lub bycie online 24/7 – ustawiasz własny hamonogram godziny pracy i pracujesz z dowolnego miejsca.

Wady e-commerce C2B:

  • Potrzebujesz dużego ruchu : ruch jest często kluczem do sukcesu w tego rodzaju biznesie e-commerce. Tylko niewielki procent odwiedzających dokona zakupu w firmie, z którą współpracujesz, więc będziesz potrzebować dużego ruchu, aby było to opłacalne.
  • Niski przychód ze sprzedaży : w niektórych przypadkach (marketing afiliacyjny), ponieważ pobierasz tylko niewielki procent przychodów ze sprzedaży, potrzebujesz wielkości sprzedaży, aby było to opłacalne. Na przykład Amazon lub Ceneo zapłacą ok. 10% za każdą sprzedaż. Wyjątkiem mogą być współprace z influencerami, ale tylko niewielu z nich zarabia realnie duże pieniądze.

4. Model sprzedaży internetowej / e-commerce C2C (Consumer-to-Consumer)

Firmy e-commerce C2C ułatwiają transakcje między konsumentami. Na platformach C2C osoby fizyczne mogą sprzedawać, kupować i wymieniać towary lub usługi. Platformy łączące konsumenta z konsumentem generują zyski, pobierając opłaty za aukcje, opłaty transakcyjne i często też za dodatkowe promowanie produktów lub dodatkowe usługi oferowane sprzedającym i kupującym.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu C2C
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu C2C

W przeciwieństwie do B2B i B2C, biznes C2C szeroko współpracuje z firmami zewnętrznymi, aby ułatwić transakcje, chronić konsumentów i zarządzać kontrolą jakości.

Popularnymi witrynami C2C są Amazon, Aliexpress, eBay, Allegro i Craigslist.

Zalety e-commerce C2C:

  • Docierasz do szerokiego rynku : używanie platform takich jak Etsy i eBay do sprzedaży produktów umożliwia sprzedawcom C2C dotarcie do szerokiego grona odbiorców bez konieczności prowadzenia szerokiego marketingu.
  • Niski koszt prowadzenia sprzedaży: większość platform C2C pobiera opłatę za aukcję za każdy przedmiot, a następnie pobiera procent od końcowej sprzedaży, ale koszty te mogą być stosunkowo niskie, jeśli weźmiesz pod uwagę, że nie płacisz za własną domenę, witrynę sklepową lub reklamę.
  • Sprzedaż bezpośrednio klientom (bez narzucania kosztów pośrednich) : często oznacza to, że sprzedawca jest w stanie zatrzymać większość zysku, a klient może uzyskać lepszą cenę niż kupując w sklepie internetowym, który prawdopodobnie dodałby marżę do każdego sprzedawanego produktu.

Wady e-commerce C2C:

  • Płatności : Jednym z największych wyzwań dla firm C2C jest przyjmowanie płatności – często sprzedawcy nie chcą wysyłać produktu, dopóki płatność nie zostanie przetworzona, a kupujący oczekują natychmiastowej wysyłki. Chociaż sprzedaż za pośrednictwem witryn takich jak Amazon, eBay i Allegro lub korzystanie z usług takich jak PayPal, Payu łagodzi ten problem u większości sprzedawców.
  • Brak kontroli : gdy sprzedajesz swoje produkty za pośrednictwem witryn innych firm, masz niewielką kontrolę nad projektem i układem stron produktów. Jesteś także podatny na zmiany cen i kosztów z niewielkim wyprzedzeniem.

Najlepsze modele biznesowe sprzedaży internetowej /e-commerce w 2023 roku

1. D2C (Direct to Consumer)

Model biznesowy sklepu internetowego (sprzedaży internetowej), w ramach którego firma D2C bezpośrednio promuje i sprzedaje produkt lub usługę konsumentom, eliminując potrzebę korzystania z pośredników.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu D2C vs. tradycyjna sprzedaż detaliczna
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu D2C vs. tradycyjna sprzedaż detaliczna

Ten wariant umożliwia producentowi większą kontrolę nad swoją marką, reputacją, marketingiem, taktykami sprzedaży i marżą. Ponadto pomaga producentowi bezpośrednio angażować się w komunikację ze swoimi klientami, a tym samym uczyć się od nich.

Przykłady zagranicznych firm, które z sukcesem używają tego modelu e-commerce:

  • Warby Parker
  • Casper
  • Glossier
  • Away
  • Hims
  • Dollar Shave Club

W Polsce wiele marek kosmetycznych (polskie oddziały koncernów zagranicznych lub rodowite polskie firmy) i wyposażenia domu / wnętrz (polskich i światowych) używa modelu D2C (często działając równocześnie w modelu B2B) np.:

  • Ikea
  • Black Red White
  • Loreal
  • Ziaja
  • Oceanic
  • Yope

2. White Label / Whitelabeling (Biała etykieta)

Model biznesowy sprzedaży internetowej White label polega na naniesieniu nazwy swojej marki na produkt generyczny zakupiony od producenta. Ten rodzaj działalności oznacza, że jedna firma jest odpowiedzialna za wytwarzanie produktów, a inna firma może je promować i dystrybuować.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu White Label
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu White Label

W dzisiejszych czasach wielu influencerów prowadzi taką działalność, w ramach której sprzedają produkty z białymi etykietami za pośrednictwem popularnych kanałów społecznościowych.

Jeśli masz rynek, który jest gotowy na zakup produktu lub masz markę internetową, jest to jedna z najlepszych alternatyw, aby utrzymać niskie koszty i wykorzystać marketing, który już prowadzisz lub będziesz prowadził. Wszystko zależy więc od planu marketingowego i metody dystrybucji, które odróżnią nas od konkurencji pod względem USP (Unique Selling Proposition).

Zaletą korzystania z tego modelu e-biznesu jest to, że możesz sprzedać produkt, o którym wiesz, że jest na niego popyt i nie będziesz miał problemów z jego zbyciem. Jako przedsiębiorca nie musisz dbać o produkcję i jakość produktu, ponieważ te kwestie leżą po stronie firmy produkcyjnej. Jedyną zmienną będzie to, w jaki sposób zdecydujesz się sprzedać produkt (jakimi kanałami e-commerce) i komu go sprzedasz (Twoi klienci/grupa docelowa).

Minusem jest to, że zazwyczaj musisz kupić określoną ilość produktu (minimum produkcyjne) oraz bardzo szeroka konkurencja na rynku. Powinieneś dokładnie przeanalizować swoje możliwości i być dość pewny tego, że nie zostaniesz z dużymi zapasami niesprzedanego towaru.

Oto jak działa białe etykietowanie w praktyce:

  1. Znajdujesz dostawcę określonego towaru lub usługi i ustalasz warunki współpracy.
  2. Gdy towar zostanie wyprodukowany, decydujesz o oznaczeniu / obrandowaniu swojej własnej marki – stąd termin białe oznakowanie
  3. Potencjalni klienci mogą teraz kupić Twój produkt w sklepie internetowym lub na platformie zewnętrznej, gdzie prowadzisz sprzedaż
  4. Mówiąc najprościej, White label to zmiana etykiety już opracowanego produktu.

Typowe produkty oznaczone białymi etykietami to produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne. Większość produktów może zawierać te same składniki, a jedyną istotną różnicą jest sposób ich sprzedaży.

Ten model e-commerce jest również odpowiedni dla firm, które chcą rozszerzyć swoją obecną linię produktów, ale nie chcą samodzielnie wytwarzać nowych produktów. Pozwala to im zaoszczędzić na kosztach ogólnych i początkowym koszcie przygotowania sprzętu do produkcji czegoś zupełnie nowego.

Doskonałym przykładem tego, jak usługi białego etykietowania mogą działać w biznesie, jest outsourcing w branży marketingu cyfrowego. Niektóre agencje e-marketingu, które mają dużo pracy, mogą z łatwością zlecić część prac rozwojowych innym firmom, ale ostatecznie te produkty cyfrowe są oznaczone białymi etykietami pod nazwą głównych agencji marketingu cyfrowego.

3. Private Label (store brand, marka własna)

Model biznesowy sprzedaży internetowej Private Label ma zastosowanie w sytuacji, kiedy masz świetny pomysł na nowy produkt, który chciałbyś sprzedawać w internecie, ale nie masz zasobów produkcyjnych. W takiej sytuacji możesz zlecić wybranej firmie produkcyjnej wytworzenie takiego produktu (zgodnie z wymyśloną koncepcją) i oznakowanie go własną etykietą. 

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu Private Label
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu Private Label

Wartość sprzedaży marek własnych w Polsce w 2019 r. wyniosła 32,1 mld zł, czyli o 4,7% więcej niż w roku poprzednim. Jak podaje dalej agencja badawcza Nielsen, marki własne odpowiadają za 19,8% sprzedaży FMCG. W pierwszej połowie 2020 roku udział ten przekroczył już 21% – wynika z analizy firmy Nielsen. 

Udział marek własnych w Polsce jest niższy niż w pozostałych krajach UE. W Szwajcarii i Wielkiej Brytanii wynosi on aż 42 proc., w Hiszpanii 39 proc., a w Niemczech 34 proc. Sprzedaż marek własnych jest coraz bardziej skoncentrowana w dyskontach, gdzie z każdych 100 zł Polacy zostawiają 82 zł na te produkty. Kluczem do powodzenia marek własnych jest ich cena, niższa nawet o 20–30 proc. od produktów sprzedawanych pod markami producentów.

Rynek marek własnych e-commerce jest wyraźnie perspektywiczny. Jako przykład można podać marki własne na marketplace Amazona, gdzie w kategorii artykułów gospodarstwa domowego i elektroniki prawie 60% udziału stanowią marki własne Amazona.

Zalety Private label:

  • Produkty marki własnej są opracowywane, znakowane i sprzedawane przez jedną firmę, co ogranicza bezpośrednią konkurencję
  • Sprzedaż na wyższej marży – właściciel marki własnej ma wyłączne prawa do sprzedaży swojego produktu, kontroluje koszty produkcji i łańcuch dostaw, może zarządzać podażą i popytem, w związku z tym jest w stanie ustalać wyższe ceny

Wady Private label:

  • Znalezienie odpowiednich producentów marek własnych do współpracy jest wyzwaniem (poszukiwania sprawdzonego i rzetelnego bywa czasochłonnego oraz wymaga sporego kapitały, aby uzyskać niski koszt jednostkowy produktu) 
  • Konieczność zarządzania jakością, ponieważ producenci nie mogą zagwarantować braku wad w zlecanych im do wytworzenia towarach
  • Sprzedaż własnej marki produktów online, które są dostępne tylko u jednego dostawcy, ogranicza dostęp klientów

Private label vs. White label: różnice

Private Label (Marka własna): umieszczasz swoją nazwę na produkcie, który jest całkowicie Twój, z wyjątkiem produkcji.

White label (Biała etykieta): umieszczasz swoją nazwę na produkcie już opracowanym przez kogoś innego.

Porównanie modeli sprzedaży internetowej Private Label vs. White Label
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu Private Label vs. White Label

4. Sprzedaż hurtowa

Model biznesowy sprzedaży internetowej / sklepu internetowego, który polega na kupowaniu od producenta lub dystrybutora dużych partii produktów, które następnie sprzedajesz w mniejszych partiach po wyższej cenie innym sprzedawcom detalicznym. Następnie oni sprzedają te produkty swoim klientom.

Model biznesowy e-commerce sprzedaży hurtowej
Model biznesowy sprzedaży hurtowej w e-commerce

Na początku ten sposób prowadzenia działalności był dedykowany głównie współpracy B2B, ale dzięki ogromnemu rozwojowi Internetu, teraz przedsiębiorcy typu C2C i B2C również praktykują ten sposób handlu. 

Rewolucja e-commerce i sprzedaż produktów na marketplace’ach, takich jak Amazon, Wish, Wayfair i Allegro zmniejszyły bariery wejścia ze sprzedażą produktów do Internetu. Producenci, oprócz sprzedaży hurtowej, zajęli się również sprzedażą bezpośrednio do konsumenta / konsumentowi końcowemu (Direct to consumer).

Dystrybucja hurtowa e-commerce jest skuteczna, ponieważ pozwala sprzedawać konsumentom nie tylko na poziomie hurtowym, ale także na poziomie sztuki. Taka sytuacja otwiera przed Tobą wiele rynków i wyższe marże zysku w porównaniu do innych firm e-commerce.

Wyraźnym ograniczeniem dla uruchomienia takiej działalności jest konieczność posiadania znacznego kapitału finansowego. Dotyczy to:

  1. zakupu produktów- im większy wolumen zakupionych produktów, tym niższa cena zakupu za sztukę, co zapewni większą swobodę w zarządzaniu marżą
  2. wynajmu lub budowy magazynu (budowa magazynu wraz zakupem ziemi może oznaczać inwestycję liczoną w milionach PLN)
  3. zatrudnienia pracowników magazynu do zarządzania zapasami (rotacja asortymentu, zamówienia do dostawców) i płynnej realizacji zamówień (możliwa jest duża automatyzacja procesów – kwestia wiedzy, doświadczenia, zasobów specjalistów)
  4. działu software (własny lub outsourcing), które będzie dbał o bieżące funkcjonowanie systemów wms, crm, e-commerce, a także będzie odpowiedzialny za optymalizację i automatyzację procesów sprzedaży internetowej 

5. Dropshipping

Jeden z najszybciej rozwijających i najprostszych modeli sprzedaży internetowej / e-commerce. Popularność dropshippingu wynika z prostoty jego działania i niskich kosztów uruchomienia tej formy działalności. Często decydują się na niego początkujący przedsiębiorcy e-commerce.

Model sprzedaży internetowej w formie dropshippingu można prowadzić na wielu platformach online np.:

  • we własnym sklepie internetowym,
  • na allegro,
  • na amazonie,
  • na ebay etc.

W modelu dropshippingu funkcjonujesz jako pośrednik, łączysz kupujących z dostawcami. Zasadniczo to Ty zapewniasz miejsce na zakup produktu, przyjmujesz zamówienia i płatności, a faktycznie realizuje je Twój dostawca (hurtownia lub producent asortymentu). Sprzedajesz produkty, których nie jesteś właścicielem. 

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu dropshipping
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu dropshipping

Dzięki dropshippingowi nie musisz się martwić o zakup towarów na stock magazynowy, zarządzanie zapasami i koszty magazynowania, więc możesz zacząć od niewielkich kosztów początkowych. Tym samym rezygnujesz też z pełnej kontroli nad całym procesem sprzedażowym i nie zawsze będziesz w stanie zapewnić klientom doświadczenia zakupowe, których oczekują.

Jak działa dropshipping w praktyce:

  1. Klient składa zamówienie w Twoim sklepie internetowym
  2. Zamówienie jest przekazywane (np.za pomocą API lub systemu B2B dostawcy) do Twojego dostawcy dropshipping 
  3. Dostawca dropshipping realizuje zamówienie i wysyła je do Twojego klienta

Zalety modelu dropshippingu: 

  • Firmy dropshippingowe nie muszą płacić za powierzchnię magazynową, zatowarowywać się, zarządzać zapasami, pakować lub wysyłać produktów, ani obsługiwać zwrotów (w kwestii zwrotów bywa różnie, to kwestia indywidualnej polityki, którą stosuje wybrany dostawca)
  • Sprzedaż internetową można zacząć od małego budżetu i zwiększać skalę, co oznacza niewielkie ryzyko finansowe
  • Sprzedawcy w modelu dropshippingu nie muszą martwić się o produkcję towaru, zarządzanie zapasami i realizacją zamówień, mogą inwestować zasoby w projekt witryny, obsługę klienta oraz strategie marketingowo-sprzedażowe 

Wady modelu dropshippingu:

  • wymaga regularnej (stałej) kontroli realizacji zamówień, ponieważ za ewentualne błędy dostawca odpowiedzialność spadnie na ciebie i twój dział obsługi klienta, a w dłuższej perspektywie może to zaszkodzić zaufaniu i wiarygodności twojej firmy
  • konieczność monitorowania rynku i konkurencji, ponieważ e-commerce w tym modelu można uruchomić szybko i stosunkowo tanio – konkurencja jest bardzo duża
  • Niskie ceny (wynikające z konkurencji, łatwej dostępności do produktów, które oferuje wiele sklepów) i duże budżety na reklamy w Google, Facebook oraz SEO mogą oznaczać niskie marże zysku

Dropshipping to bardzo ciekawy model handlu internetowego. Ma jednak swoje wyzwania. Sukces zależy w dużej mierze od niszy, którą obsługuje twoja firma. Chodzi o to, żeby bezpośrednio nie konkurować ze zbyt wieloma firmami sprzedającymi te same/podobne produkty i mogącymi zaoferować klientom niższe ceny. 

Należy również sprawdzić realne koszty i terminowość wysyłki zamówień przez dostawców. Klienci internetowi są wymagający, chcą najczęściej kupić po najniższej cenie i towar otrzymać najlepiej w przeciągu 24 godzin od momentu złożenia zamówienia. 

Mądrzy przedsiębiorcy internetowi, którzy wybierają dropshhiping jako model swojej działalności, opierają się przede wszystkim na analizie rynku, konkurencji i posiadają dobry plan realizacji takiego przedsięwzięcia e-commerce.

6. Abonament / Subskrypcja

Już w XVII wieku firmy wydawnicze w Anglii stosowały model subskrypcji / abonamentu, aby co miesiąc dostarczać książki swoim lojalnym klientom. Dzięki e-commerce praktycznie w każdej branży znajdziemy firmy, które oferują usługi subskrypcji.

Z definicji model biznesowy subskrypcji (zakupu cyklicznego) umożliwia klientom subskrybowanie usługi przez określony czas, zazwyczaj miesięczny lub roczny. Po wygaśnięciu okresu subskrypcji klienci mogą ją anulować lub odnowić.

Model biznesowy sprzedaży internetowej typu subskrypcja / abonament
Model biznesowy sprzedaży internetowej typu subskrypcja / abonament

Istnieje wiele popularnych modeli subskrypcji sprzedaży internetowej na dużą skalę, takich jak Netflix i Spotify, ale to nie jedyne formy subskrypcji e-commerce.

Każdy produkt, który wymaga regularnego uzupełniania, może zostać objęty subskrypcją. Karma dla zwierząt, artykuły kuchenne, przybory toaletowe, suplementy zdrowotne, pieluchy, artykuły jednorazowego użytku to produkty, które trzeba kupować wielokrotnie. To czynność powtarzalna, o której klienci czasem zapominają i bywa dla nich irytująca.

Firmy abonamentowe oferują automatyczne, cykliczne zamówienia takich produktów. Jeśli oprogramowanie e-commerce obsługuje tę funkcję, możesz zaoferować konfigurowalne okresy powtarzających się zamówień dla niektórych, jeśli nie wszystkich, produktów. Jest to wygodne dla klientów i opłacalne dla Ciebie.

Box (pudełko”) to inny rodzaj subskrypcji, w którym firma umożliwia klientom zapisanie się do regularnej dostawy paczki zawierającej specjalne, wyselekcjonowane lub będą niespodzianką produkty z danej kategorii. Boxy mogą być zabawą dla klientów i zapewniać im testy nowych produktów. Dobrym przykładem jest Birchbox lub Glossybox, gdzie za opłatę miesięczną klienci otrzymują co miesiąc pudełko ze spersonalizowanym wyborem próbek produktów kosmetycznych. 

Model subskrypcji e-commerce przynosi korzyści zarówno sprzedawcy, jak i klientowi. Z punktu widzenia sprzedawcy masz przewidywalne przychody miesięczne i możesz łatwo przewidzieć popyt i wartość przychodów. 

Z punktu widzenia klienta najważniejsza jest wygoda. Po skonfigurowaniu subskrypcji wszystko jest zrobione za niego. Jednak nie wszystko w tym modelu jest proste, istnieje wiele wyzwań dla każdego, kto wybiera ten model e-biznesu. Czasami możesz odczuć spadek zainteresowania klientów, kiedy pojawi się tzw. „zmęczenie subskrybenta”. Stałe wyzwanie dla firm abonamentowych to dbanie o to, aby ich oferta była interesująca.

Modele biznesowe sprzedaży internetowej / e-commerce FAQ


Źródła:
https://99firms.com/blog/ecommerce-statistics/
https://www.emarketer.com/content/global-ecommerce-2019
Raport PMR „Handel internetowy w Polsce 2020. Analiza i prognozy rozwoju rynku e-commerce na lata 2020-2025
https://www.thebalancesmb.com/horizontal-vs-vertical-ecommerce-1141751
https://www.investopedia.com/terms/b/btoc.asp
https://sumo.com/stories/ecommerce-business-models#1
https://www.coredna.com/blogs/direct-to-consumer
https://www.nielsen.com/pl/pl/insights/article/2020/sprzedaz-wartosciowa-marek-wlasnych-odpowiada-20-sprzedazy-fmcg/
https://www.statista.com/statistics/1019429/global-market-share-amazon-private-label-brands/
https://blog.thomasnet.com/how-private-label-manufacturers-can-increase-sales

nv-author-image

Wojtek Trochimowicz

eCommerce Project Manager z kilunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu i optymalizacji sprzedaży online. | KONTAKT | : wojtek@trochimowicz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *