Jeśli planujesz uruchomić eCommerce, musisz najpierw zdecydować, co sprzedawać w Internecie. Od dobrych produktów zależy, czy przyciągniesz klientów i osiągniesz zysk.
Wiem, że selekcja pomysłów na produkty online jest często trudna – szczególnie dla osób początkujących. Im więcej czytasz poradników o asortymencie internetowym, tym silniej czujesz paraliż analityczny. Dochodzisz ostatecznie do wniosku, że wszystko jest już w sprzedaży, a najpopularniejsze kategorie produktowe są wysoce konkurencyjne. I nie możesz pójść naprzód.
Dlaczego? – zapytasz. Ponieważ większość autorów tych poradników skupia się na aktualnej popularności sugerowanych produktów. Nie podejmują trudu głębszej analizy, bo to wymaga doświadczenia w eCommerce. Sprawdzają głównie liczbę wyszukiwań w Google i na tej podstawie prezentują hity sprzedaży online. Zapominają jednak, że takie podejście nie zapewni długookresowego sukcesu.
Sekretem znajdowania skutecznych produktów i kategorii do sprzedaży w Internecie jest wykorzystanie mojej Strategii Wyboru Produktów Online (SWPO). Ten proces wielokrotnie sprawdziłem w praktyce. Składa się z 3. kroków: zebrania pomysłów na produkty, ich walidacji i wyboru dostawcy produktów.
Spis treści
- Co sprzedawać w Internecie / Dropshippingu / na Allegro: Strategia wyboru produktu w 3. krokach
- 5 przykładów co sprzedawać w Internecie / Dropshippingu / na Allegro w 2023
- Najczęstsze błędy przy wyborze produktów do sprzedaży w Internecie / Dropshippingu / na Allegro
- Co sprzedawać w internecie / Dropshippingu / na Allegro w 2023: Podsumowanie
- Co sprzedawać w internecie / Dropshippingu / na Allegro w 2023: FAQ
Co sprzedawać w Internecie / Dropshippingu / na Allegro: Strategia Wyboru Produktów Online w 3. krokach
Kiedy byłem początkującym w obszarze eCommerce, decyzję o wyborze asortymentu do swojego pierwszego sklepu internetowego podjąłem na podstawie przeczucia i bardzo ogólnej wiedzy o rynku tych produktów.
Właśnie w taki sposób otworzyłem sklep internetowy z tekstyliami dla dzieci. Wydawało mi się, że te produkty będą łatwe do sprzedaży. Szybko przekonałem się, że jest inaczej. Rynek był konkurencyjny i chcąc osiągać dobre wyniki sprzedażowe, trzeba było mieć wiedzę o klientach, potrafić się wyróżnić oraz posiadać kapitał na rozwój firmy. A ja nie znałem potrzeb swoich potencjalnych klientów – matek dzieci – oraz nie potrafiłem skutecznie pozycjonować swojej marki na rynku, dlatego miałem duże problemy ze zdobywaniem nowych klientów.
Dużo czasu zajęło mi zdobycie wiedzy o klientach i po około dwóch latach zrezygnowałem ze sprzedaży tego asortymentu.
Jeśli nie chcesz popełnić mojego błędu i myślisz poważnie o sprzedaży internetowej, powinieneś/powinnaś podejść strategicznie do wyboru produktów.
KROK 1: Zbierz pomysły na produkty do sprzedaży w Internecie / Dropshippingu / na Allegro
Pierwszym krokiem w Strategii Wyboru Produktów Online jest zebranie pomysłów na produkty. Aby Ci w tym pomóc, przygotowałem praktyczną listę najlepszych źródeł takich pomysłów.
1. Rozwiąż problem klienta
Sprzedaż produktów, które rozwiązują problem klienta jest jednym z najlepszych sposobów na wybór asortymentu dla firmy eCommerce.
Przykładem problemu klienta, który rozpatrzymy na wstępie, będą bóle kręgosłupa. Często ich przyczyną jest zbyt długa praca w pozycji siedzącej. Takie dolegliwości może też powodować niewygodny materac do spania. Opisany problem klienta możesz rozwiązać poprzez sprzedaż ergonomicznych krzeseł biurowych, regulowanych biurek (do pracy na siedząco i stojąco) lub ergonomicznych materacy do spania.
Kolejnym powszechnym problemem klienta, który możesz rozwiązać, jest stres. Wszyscy go doświadczamy na co dzień – w pracy, w domu, w sytuacjach życiowych. Twoją odpowiedzią produktową na niego mogą być: aplikacja mobilna do relaksacji, zajęcia relaksujące online, olejki eteryczne z dyfuzorem, mieszanki ziołowe do picia.
Problemem klienta mogą być też dolegliwości skórne i alergie. Osobom z takimi problemami możesz pomóc poprzez sprzedaż naturalnych / hipoalergicznych kosmetyków i środków do prania.
Innym problemem klienta, który dotyczy właścicieli małych mieszkań, jest ograniczona przestrzeń do przechowywania akcesoriów do prania / sprzątania. Takim osobom możesz zaproponować sprzedaż pionowych suszarek do ubrań i składanych mopów do mycia podłóg.
Ostatnim problem klienta, który rozpatrzymy, będzie ten dotyczący pracowników warsztatów. Bardzo często skarżą się oni na brak sposobu na wygodne przechowywanie i przenoszenie narzędzi. Rozwiązaniem ich problemu może być oferta wózków narzędziowych lub szafek narzędziowych na kółkach.
Jak widzisz, jest wiele bolączek klientów, które możesz rozwiązać za pomocą produktów. Jedyne, co musisz zrobić, to zacząć w swoim otoczeniu obserwować sytuacje poirytowania użytkowników istniejących towarów, lub ich skargi podczas wykonywania codziennych czynności. Warto to robić, ponieważ takie obserwacje mogą być źródłem dochodowego pomysłu na asortyment dla Twojej firmy eCommerce.
2. Wykorzystaj swoje doświadczenie zawodowe
Często nasze doświadczenie zawodowe wynika z przypadku. Trafiamy do określonej branży, gdzie z czasem nabywamy nowe umiejętności i poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących wykonywanej pracy. To praktyczna i profesjonalna wiedza, którą możesz przekształcić we własny biznes online. Profesjonalne doświadczenie zawodowe to przewaga, którą Twoim konkurentom trudno będzie skopiować.
W branży rehabilitacji ruchowej każdy początkujący terapeuta zaczyna swoją karierę w szpitalu lub w prywatnym gabinecie rehabilitacji. Jeśli jest ambitny – odbywa regularne szkolenia, poszerza swoją wiedzę i umiejętności – z czasem decyduje się na otwarcie własnego gabinetu. Robi to, ponieważ zdobył praktyczne doświadczenie i potrafi skutecznie pomagać osobom z dysfunkcjami ruchu. Terapeuta z branżową wiedzą o rehabilitacji może również uruchomić własny sklep online z produktami dla gabinetów rehabilitacji lub dla osób korzystających w domu z akcesoriów do fizjoterapii.
Doświadczony handlowiec z branży spożywczej może łatwiej uruchomić sklep ze zdrową żywnością, niż osoba nie mająca nic wspólnego z handlem takimi produktami. Mając rozeznanie w branży produktów spożywczych, taki handlowiec może też uruchomić własną markę spożywczą w modelu White Label lub Black Label.
Będąc szewcem, możesz uruchomić sklep z akcesoriami do naprawy obuwia oraz regeneracji produktów skórzanych. Mając doświadczenie z produktami skórzanymi, możesz również otworzyć sklep online z galanterią skórzaną.
Jeśli zajmujesz się zawodowo projektowaniem wnętrz, możesz uruchomić kurs online lub sprzedawać oryginalne akcesoria do wyposażenia wnętrz.
Pracując w sklepie narzędziowym, szybko dowiesz się, które produkty klienci kupują najczęściej, i które mają najwyższą marżę. Dysponując taką wiedzą i znając potrzeby klientów, możesz znaleźć hurtownie z asortymentem narzędziowym i uruchomić sklep online w formie dropshippingu.
3. Stwórz sklep dla pasjonatów/hobbystów
Pasjonat danej dziedziny częściej wyda pieniądze na realizację swojego hobby niż przeciętny klient online. Hobbysta będzie również bardziej zaangażowany i lojalny wobec sklepu, który potrafi spełnić jego potrzeby zakupowe.
Wędkarze są znani z tego, że są gotowi zapłacić sporo pieniędzy za dobre przynęty lub profesjonalną wędkę. Twoim celem powinno być stworzenie sklepu internetowego, albo z kompleksową ofertą dla wędkarza, albo sklepu skupionego na jednym rodzaju wędkowania np. morskim, spławikowym.
Miłośnicy wypraw rowerowych zwracają szczególną uwagę na wytrzymałość bagażnika oraz niską wagę sakw rowerowych. Cena produktów nie jest dla nich najważniejsza. Przy kilkudniowych wyjazdach rowerowych, gdzie nocleg często odbywa się w lesie, równie istotny jest lekki i ciepły śpiwór. Tworząc odpowiednią ofertę produktową masz szansę na regularne pozyskiwanie klientów jeżdżących na rowerze.
Popularnym i niedrogim sportem, który chętnie uprawiają osoby w różnym wieku, jest bieganie. Początkujący wielbiciel biegania szuka przede wszystkim wygodnego obuwia. Powinno być dopasowane do anatomicznej budowy stopy biegacza. Amatorskim biegaczom możesz pomóc, tworząc poradnik przedzakupowy lub oferując spersonalizowane porady poprzez telefon/e-mail. W ten sposób pokażesz potencjalnym klientom swój profesjonalizm i przekonasz ich do zakupów w Twoim sklepie internetowym.
Hobbystyczne gotowanie nie jest domeną tylko kobiet. Również mężczyźni lubią gotować dla siebie, bliskich i znajomych. Oferta produktów skierowana do pasjonatów kulinariów może dotyczyć: kuchni danego kraju, akcesoriów przydatnych do gotowania lub aplikacji mobilnych ułatwiających przygotowywanie posiłków. Kluczem skutecznego dotarcia do takiego klienta jest praktyczna wiedza o jego potrzebach i problemach. Jeśli masz taką wiedzą, na pewno zdobędziesz wielu klientów lubiących gotować w wolnym czasie.
Zainteresowanie grami planszowymi w Polsce nie słabnie. Szacuje się, że nasz kraj jest trzecim co do wielkości rynkiem planszówek w Unii Europejskiej. Grają w nie dzieci i dorośli. Swoją ofertę produktową możesz skierować do obu tych grup wiekowych lub możesz sprzedawać tylko gry planszowe z jednej kategorii tematycznej np. imprezowe, ekonomiczne, przygodowe. Aby skutecznie handlować takim asortymentem, powinieneś mieć dobre rozeznanie w tym, co sprzedajesz, i potrafić doradzić klientowi w wyborze najlepszej dla niego planszówki.
4. Szukaj produktów związanych z Twoimi zainteresowaniami
Wybór produktu do sprzedaży internetowej, który jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami może być wadą i zaletą. Kiedy taki produkt jest popularny i masz o nim dużą wiedzę, to będzie niewątpliwa zaleta. Natomiast, kiedy taki produkt jest zbyt niszowy – ma mały popyt – to mimo wielkich chęci, będzie Ci trudno osiągnąć zadowalające wyniki sprzedażowe, dlatego musisz znaleźć złoty środek.
Będąc zapalonym majsterkowiczem w drewnie, możesz sprzedawać produkty związane z pracami stolarskimi – trafiać zarówno do amatorów, jak i do profesjonalistów.
Jeśli interesujesz się kaligrafią, możesz sprzedawać akcesoria do kaligrafii lub uruchomić kurs kaligrafii online.
Zainteresowanie ćwiczeniami siłowymi lub fitness możesz przekształcić w sprzedaż przyrządów i akcesoriów do ćwiczeń. W takim przypadku Twój sklep online zawierałby asortyment do ćwiczeń w domu i na zewnątrz, a oferta produktowa trafiałaby w potrzeby młodych ludzi i seniorów.
Moda na noszenie brody wśród mężczyzn spowodowała, że marki kosmetyczne zaczęły produkować więcej kosmetyków do pielęgnacji brody. Jeśli jesteś brodaczem i dbanie o zarost na twarzy jest dla Ciebie ważnym elementem codziennej rutyny, wykorzystaj swoją wiedzę o takich produktach do otwarcia sklepu z akcesoriami do pielęgnacji brody.
Kiedyś produkty bio i eko były czymś niszowym. Dziś to potężna branża, w której działają największe sieci handlowe. Jeśli fascynują Cię zdrowa żywność lub naturalna pielęgnacja ciała, to będzie dobra podstawa do uruchomienia sklepu ze zdrowymi produktami spożywczymi, naturalnymi suplementami lub bio kosmetykami.
5. Szukaj popularnych produktów na platformach marketplace tj. Allegro, Amazon etc.
Obecnie najszybszą drogą do własnej sprzedaży online jest uruchomienie ofert produktowych na platformach marketplace, takich jak: Allegro, Amazon, eBay, Empik, Morele, Erli, etc. Te platformy możesz również wykorzystać do sprawdzenia, co warto sprzedawać w Internecie.
Załóżmy, że chcesz sprzedawać naczynia kuchenne i nie wiesz, co jest popularne i w jaki konkretnie asortyment zainwestować. Aktualną popularność takich produktów możesz zweryfikować na Allegro w następujący sposób:
- najpierw wybierając właściwą kategorię,
- następnie sortując listing produktów po “popularności”.
Gotowy link najpopularniejszych ofert naczyń kuchennych na Allegro znajdziesz tutaj.
Aktualną popularność naczyń kuchennych możesz zweryfikować też na Amazon, wybierając po kolei dwie kategorie:
Aby kopać trochę głębiej, rozważ użycie takich narzędzi jak:
- Allegro Analytics,
- Jungle Scout.
6. Znajdź wczesne trendy produktowe
Sprzedaż produktów we wczesnej fazie popularności może być dla Ciebie bardzo opłacalna. Masz wtedy szansę zostać liderem na rosnącym rynku, wydawać mniej na marketing internetowy i szybciej wypozycjonować swój sklep, aby jak najwięcej klientów pozyskiwać z bezpłatnych wyników wyszukiwania w Google.
Istotne jest, aby nie mylić pojęcia “moda” z pojęciem “trend”. Moda to coś, co znalazło się w centrum uwagi wyłącznie z powodu nowości lub dobrej reklamy. Chociaż mody mogą stwarzać wspaniałe możliwości marketingowe, pamiętaj, że jeśli zbudujesz swój biznes na modzie, popyt w końcu wygaśnie. Tymczasem trend to coś, co zaspokaja istniejącą potrzebę w nowy sposób, dlatego popyt na trend produktowy utrzymuje się znacznie dłużej niż chwilowa moda.
Początkowe trendy możesz śledzić za pomocą:
- Google Trends – przyjrzyj się popularności tematów w czasie i zobacz, co zyskuje gwałtowny wzrost zainteresowania.
- Niezbędnika sprzedawcy – wykorzystaj narzędzie do sprawdzania trendów i statystyk sprzedaży na Allegro
- Social Media – przeglądaj feed na facebooku/instagramie/tik toku, śledź hashtagi lub skorzystaj z gotowych narzędzi do monitoringu social media
Wybór odpowiedniego produktu lub kategorii produktów może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej firmy eCommerce. Produkty, które wybierzesz, będą kształtować cały Twój biznes, od marketingu, poprzez wysyłkę, ustalanie cen, aż po dalsze rozszerzenie linii produktowej.
7. Znajdź pomysły na produkty w słowa kluczowych w Google
Ruch organiczny z wyszukiwarek jest ważnym kanałem marketingowym. Wyszukiwanie możliwości słów kluczowych oznacza strategiczne poszukiwanie produktu w oparciu o zapytania używane przez użytkowników, liczbę wyszukiwań w miesiącu i ogólną konkurencję dla tych wyszukiwań.
To podejście może być dość techniczne i wymaga średniozaawansowanego zrozumienia badań nad słowami kluczowymi, a także optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Zaletą jest to, że powiązanie popytu na produkty z istniejącymi słowami kluczowymi może być skutecznym sposobem na przechwytywanie spójnego ruchu organicznego z Google. Wiąże się to z jednak z zagrożeniem, że jeśli polegasz na ruchu w wyszukiwarce, będziesz nadmiernie narażony na zmiany w algorytmie Google.
Pamiętaj, że Google nie jest jedynym miejscem, w którym ludzie rozpoczynają wyszukiwanie, i jako takie nie jest jedynym miejscem, w którym można wyszukiwać słowa kluczowe. Pltformy marketplace np. Allegro, Amazon mają również własne funkcje wyszukiwania, co oznacza również wiele danych dotyczących słów kluczowych. Oto kilka narzędzi, których możesz użyć do odnalezienia popularnych wyszukiwanych haseł, które mogą pomóc w znalezieniu produktu do sprzedaży online:
KROK 2: Oceń rentowność produktów do sprzedaży w Internecie / Dropshippingu / na Allegro
Rozważając nisze e-commerce i potencjalne pomysły na produkty, powinieneś szczegółowo ocenić rentowność rynku i produktów.
Musisz upewnić się, że zarówno rynek, jak i produkt są opłacalne przed rozpoczęciem działalności online. Czemu? Ponieważ wcześniejsza analiza pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy na:
- Niesprzedawalny/nierotujący produkt tzw. Deadstock: Produkty muszą być zaprojektowane, pozyskane lub wyprodukowane. Wszystko to wymaga znacznych inwestycji z góry, chyba że korzystasz z dropshippingu .
- Zarządzanie zapasami: Nie wystarczy po prostu pozyskać zapasy, trzeba jeszcze nimi zarządzać.
- Marketing: Możesz być najlepszym sprzedawcą na świecie, ale jeśli Twoja firma nie generuje zysku, będziesz tracił pieniądze na kampanie, które nie przynoszą rezultatów.
Oto etapy analizy rentowności produktu, które powinieneś/powinnaś po kolei przejść:
1. Przeprowadź badanie rynku
Zacznij od badania rynku online, aby poznać głębokość rynku i jego konkurencyjność. Najłatwiej to zrobić za pomocą analizy SWOT.
A) Zrób analizę SWOT
Analiza SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) to popularna technika analizy konkurencji, która pozwala wykorzystać zgromadzone informacje do opracowania strategii działania opartej na silnych stronach i szansach, przy jednoczesnym eliminowaniu bądź ograniczaniu słabych stron i zagrożeń.
Przeprowadź analizę SWOT dla e-commerce, według poniższej kolejności:
- Zidentyfikuj mocne strony swojej firmy. Mogą to być solidny łańcuch dostaw, opłacalny produkt, konkurencyjne ceny, świetna obsługa klienta, skuteczna strategia SEO, strategia PPC lub strategia mediów społecznościowych itp. Dowiedz się, w jakich obszarach przewyższasz konkurencję.
- Przeanalizuj słabe strony. I odwrotnie, mogą to być kruchy łańcuch dostaw, nieopłacalny produkt, słaba obsługa klienta, brak powiązań z influencerami w Twojej niszy itp. W czym nie dorównujesz swoim konkurentom?
- Zidentyfikuj możliwości biznesowe . Czy Twoja firma skorzystałaby na znalezieniu lepszych dostawców? Może poradzisz sobie lepiej z fulfilmentem lub poprzez sprzedaż produktów marek własnych? Szukaj sposobów na zwiększenie marży zysku, poprawę jakości produktów i obniżenie cen produktów. Nie bój się tutaj kreatywności.
- Wypisz zagrożenia dla Twojej firmy. Jakie nowe technologie mogą wpłynąć na Twój rynek? O których konkurentów martwisz się najbardziej? Czy pojawiają się nowi gracze, którzy zagrażają Twojemu udziałowi w rynku?
Powyższe cztery obszary analizy można podzielić na dodatkowe dwa:
- Wewnętrzne (mocne i słabe strony),
- Zewnętrzne (szanse i zagrożenia).
Taki szczegółowy podział pomoże Ci uniknąć mieszania mocnych stron (wewnętrznych) z szansami (zewnętrznymi) i słabości (wewnętrznych) z zagrożeniami (zewnętrznymi).
Najważniejsze w analizie SWOT jest to, że jesteś ze sobą całkowicie szczery/szczera. Twoja firma nie jest idealna. Ma swoje mocne i słabe strony. Jest również podatna na różne zagrożenia. Liczy się trafna ocena sytuacji i odpowiednie dostosowanie strategii.
B) Sprawdź ogólne trendy rynkowe
Po zakończeniu analizy SWOT przeanalizuj, jaka jest sytuacja na badanym rynku:
- Czy maleje, stabilizuje się czy rośnie?
- Jakie są nowe trendy?
- Kim są najwięksi gracze?
Statista to świetna strona internetowa, na której można uzyskać liczby. Wpisz nazwę swojej branży i zobacz jakie dane są dostępne.
C) Zbadaj niszowe trendy rynkowe i popyt
Znalazłeś obiecujący rynek? Sprecyzuj go do konkretnej niszy, aby zidentyfikować potencjalne produkty.
Możesz do tego użyć Trendów Google. Po prostu wpisz słowo kluczowe i wybierz przedział czasowy. Zobaczysz wtedy wykres przedstawiający liczbę wyszukiwań (zainteresowanie) tym słowem kluczowym w tym okresie.
Powinieneś nadać priorytet produktom, które cieszą się stałym zainteresowaniem, możesz też obserwować, co jest obecnie popularne. Chociaż podążanie za trendami jest w porządku, nie należy budować wokół nich całego biznesu. Chcesz mieć rentowne produkty jako podstawę i polegać na tych, które zyskują na popularności, aby uzupełnić swoje podstawowe dochody ze sprzedaży online.
2. Przeprowadź analizę rynku i konkurencji
Aby zrozumieć, czy możesz odnieść sukces na nowym rynku, musisz wiedzieć, kto jest Twoim rywalem.
Oto szybki sposób przeprowadzenia analizy konkurencji:
- Zidentyfikuj swoją konkurencję. Kim są uznani gracze w Twojej niszy? Kim są najbardziej obiecujący nowicjusze? Jakie są ich bestsellery?
- Przeanalizuj strony internetowe konkurencji. Zwróć uwagę między innymi na ich strony główne, listy produktów, zdjęcia produktów, opisy produktów i kopie. Zanotuj „ich sposób” prowadzenia biznesu online.
- Przeanalizuj lejki sprzedażowe konkurencji. Dowiedz się, jak inni łączą się z klientami na różnych etapach ich podróży.
- Rozłóż ich strategię marketingową na czynniki pierwsze. Sprawdź ich konta sprzedaży na platformach marketplace, własną platformę sklepu internetowego.
- Spróbuj zidentyfikować ich model biznesowy. Czy prowadzą dropshipping, czy posiadają własne zapasy? chcesz wiedzieć wszystko, co możesz o tym, jak radzą sobie z zaopatrzeniem, rozwojem produktu, magazynowaniem itp. Odkrycie tych szczegółów może wymagać trochę wysiłku, ale mogą pomóc Ci określić, który model biznesowy może być dla Ciebie lepszy
Ta obszerna analiza konkurencji ma trzy cele:
- Dowiedzieć się, co działa. Nie powinieneś wprost kopiować tego, co robią twoi konkurenci, ale możesz dowiedzieć się od najlepszych sprzedawców, co sprawia, że produkt jest zwycięski.
- Poprawić to, co nie działa. Chcesz wykorzystać słabości konkurencji. Powiedzmy, że jeśli zdasz sobie sprawę, że Twoi konkurenci nie oferują usługi BOPIS , możesz ich prześcignąć, oferując lepszą obsługę wysyłki.
- Znaleźć możliwości optymalizacji. Kiedy zrozumiesz logistykę stojącą za działalnością konkurencji, możesz znaleźć sposoby na optymalizację powtarzalnych procesów w sposób, który zapewni Ci przewagę nad konkurencją. Być może możesz prześcignąć ich w czasie wysyłki, współpracując z zewnętrzną firmą logistyczną ?
Im więcej wiesz o swoich konkurentach, tym łatwiej będzie ci zdobyć i utrzymać przewagę konkurencyjną.
3. Określ grupę docelową
Nie angażuj się w pomysł na produkt, zanim nie poznasz swojej grupy docelowej. W szczególności przeanalizuj ją poprzez:
- Dane demograficzne: faktyczne informacje o osobie (np. wiek, płeć, pochodzenie etniczne, zawód, stanowisko itp.).
- Psychografię: cechy psychologiczne, takie jak wartości, przekonania, pragnienia itp.
Korzystając z tych danych, stwórz zestaw person kupujących – fikcyjnych postaci reprezentujących typowego członka grupy docelowej.
Po określeniu, kim są Twoi idealni klienci, musisz dowiedzieć się, czy mają sens jako klienci.
Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:
- Stosunek do problemu, który rozwiązuje Twój produkt. Czy problem jest na tyle uciążliwy, że warto zapłacić za nowe rozwiązanie?
- Sytuacja finansowa. Czy są skłonni wydać tyle, ile kosztuje twój produkt, aby rozwiązać wspomniany problem?
- Historia zakupów. Czy mają doświadczenie w kupowaniu podobnych produktów w przeszłości?
Idealny nabywca to ktoś, kto wie, że ma problem, stać go na zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie i ma doświadczenie w używaniu podobnych produktów.
4. Ustal kryteria zwycięskiego produktu
Wreszcie, zanim zdecydujesz się realizować swój pomysł na biznes, chciałbyś „dopasować” swój produkt do wymagań rynku docelowego. Jak oceniasz sprzedawany produkt?
Rozważ przeprowadzenie następującej oceny rentowności produktu:
1. Weź pod uwagę wagę i rozmiar produktu
Możesz zbudować dobrze prosperujący biznes, sprzedając duże, ciężkie produkty np. meble. Jednak sprzedaż nieporęcznych produktów komplikuje logistykę. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o wysyłkę.Bezpłatna i szybka wysyłka jest głównym motorem większej liczby zakupów online.
Nie trzeba dodawać, że bezpłatna i szybka wysyłka dużych przedmiotów może być trudna. Dlatego lepiej jest wybrać produkt, który jest lekki, mały i niedrogi, aby sprostać tym wymaganiom kupujących.
2. Oceń kruchość produktu
Kolejnym problemem, którego chcesz uniknąć, jest uszkodzenie produktu. Uszkodzony towar oznacza utracone pieniądze. A także zaszkodzić wizerunkowi Twojej marki. Niezadowolony klient może przenieść swoją frustrację do mediów społecznościowych.
Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w wysyłce i niezawodnego partnera logistycznego, unikaj kontaktu z delikatnymi produktami.
3. Określ cenę produktu
Chcesz znaleźć złoty środek między byciem konkurencyjnym cenowo a osiąganiem zadowalajacych zysków.
Pozycjonowanie jest tutaj ważne. Jeśli przedstawisz swój produkt jako powszechnie dostępny, trudno będzie Ci go sprzedać w wysokiej cenie. Jeśli jednak zaprezentujesz go jako jedyny w swoim rodzaju przedmiot, który rezonuje z wartościami Twoich potencjalnych klientów, będziesz mógł ustalić znacznie wyższą cenę.
4. Zapoznaj się z opcjami narzutu i marży
Ile możesz naliczyć narzutu do ceny zakupu? Pamiętaj, że marża produktu (stosunek zysku do ceny sprzedaży) musi być wystarczająco wysoka, aby pokryć wydatki biznesowe, wygenerować wystarczający zysk, i aby było warto się tym zajmować.
Chcesz uniknąć produktów, w przypadku których marże zysku są niskie.
5. Oszacuj liczbę jednostek SKU
SKU ( numer jednostki magazynowej) to unikalny ciąg liter i cyfr reprezentujący produkt w magazynie sprzedawcy. Im więcej posiadasz jednostek SKU, tym bardziej złożona jest logistyka Twojej firmy. Musisz śledzić je wszystkie, upewnić się, że wysyłasz odpowiedni produkt do każdego klienta itp.
Dlatego możesz zacząć od mniejszego asortymentu i dodawać więcej produktów w miarę rozwoju firmy.
6. Pamiętaj o sezonowości
Czy popyt na ten produkt utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok, czy też rośnie i maleje wraz ze zmianą pór roku?
Trudno jest stworzyć skuteczną strategię biznesową, gdy trzeba polegać na tym sezonowym wzroście sprzedaży, aby sfinansować firmę na cały rok. Odpowiednio, prowadzenie firmy może okazać się bardziej stresujące, niż się spodziewałeś.
7. Oceń termin przydatnoci produktu
Produkty łatwo psujące się mogą stracić ważność, zanim będziesz miał możliwość ich sprzedaży.
Albo, co gorsza, mogą się zepsuć w drodze do klienta, co może oznaczać kłopoty dla Twojej marki.
Jeśli nie możesz opracować solidnej strategii logistycznej łańcucha chłodniczego, najlepiej trzymać się produktów o dłuższym okresie przydatności do spożycia.
8. Oszacuj cykl życia produktu
Weź pod uwagę żywotność swojego produktu. Jak długo klient może może z niego korzystać, zanim jego zapas się skończy lub przestanie być użyteczny?
Możesz dać pierwszeństwo produktom, które ludzie kupują regularnie (np. produkty higieniczne, produkty do makijażu itp.), ponieważ może to być źródłem powtarzających się transakcji.
Teraz wiesz, jak oceniać produkty pod kątem rentowności, korzystając z różnych badań rynkowych i ocen klientów. Rozpocznij własny biznes tylko wtedy, gdy przeprowadziłeś badania i jesteś pewien, że odniesiesz sukces.
KROK 3: Znajdź dostawców produktów do sprzedaży internetowej
Po znalezieniu pomysłu na produkt i jego zwalidowaniu, nadszedł czas, abyś dowiedział/a się, w jaki sposób pozyskasz ten produkt. Do wyboru masz 4 sposoby pozyskiwania produktów do sprzedaży internetowej:
1. Samodzielne wytwarzanie produktu
Dotyczy produktów znajdujących się w niszy takiej jak: biżuteria, odzież, produkty do kąpieli lub makijażu.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że masz pełną kontrolę nad swoim produktem i możesz go sprzedawać jako „ręcznie robiony”/handamde, co przyciąga wielu konsumentów. Wadą tego podejścia jest to, że ogranicza wybór produktu do Twoich możliwości i może być czasochłonne, a musisz też znaleźć czas na marketing swoich produktów i budowanie marki.
Samodzielna produkcja jest świetna dla kogoś, kto ma unikalny pomysł na produkt, który obecnie nie istnieje.
2. Zlecenie produkcji asortymentu
Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wytworzyć produktu, możesz firmie zewnętrznej zlecić jego produkcję. Do wyboru masz dwa rodzaje producentów: producenci krajowi i zagraniczni.
Jak zapewne się domyślasz, produkcja Twoich produktów w kraju będzie kosztować więcej. Jednak produkty są zwykle lepszej jakości. Produkcja za granicą może być znacznie tańsza, ale czasami wiąże się to z niższą jakością.
Zlecana produkcja jest świetna dla kogoś, kto ma unikalny pomysł na produkt, który obecnie nie istnieje. Wadą produkcji jest jednak to, że uruchomienie firmy zajmuje więcej czasu, ponieważ trzeba przejść przez proces produkcyjny polegający na opracowywaniu, prototypowaniu i tworzeniu produktu. Często trzeba również dokonać zakupu minimalnej ilości od producenta, co może być kosztowne.
3. Dostawca hurtowy
Hurtowy zakup produktu jest prostym i jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania produktów do sprzedaży. Wybierając tę metodę, kupujesz produkt bezpośrednio od producenta, dystrybutora lub marki, a następnie odsprzedajesz go za wyższą cenę, aby osiągnąć zysk.
Zaletą zakupów hurtowych jest to, że kupujesz produkty, które konsumenci już znają, co może ułatwić budowanie zaufania i lojalności biznesowej. Często możesz również uzyskać dodatkowe rabaty na większe zakupy hurtowe. Wadą jest to, że często wymagana jest minimalna ilość/wartość zamówień, więc w tym wariancie musisz regularnie inwestować pieniądze w zakup towarów.
4. Hurtownia Dropshipping
Jedną z najszybciej rozwijających się metod sprzedaży online jest dropshipping. Dropshipping pozwala kupować produkt hurtowo od dostawcy tylko wtedy, gdy klient złoży zamówienie na ten produkt. Dostawca wyśle produkt bezpośrednio do klienta.
Ta metoda jest popularna, ponieważ nie wymaga od Ciebie żadnych początkowych inwestycji w zakup produktów. Pozwala także na sprzedaż bardzo szerokiego asortymentu produktów, ponieważ nie ponosisz kosztów magazynowania, ani ryzyka finansowego związanego z zakupem produktów, które się nie sprzedadzą. Wadą jest jednak duża konkurencja i niższe marże, ponieważ nie otrzymujesz rabatów hurtowych od dostawcy, a bariery wejścia na rynek są niskie.
5 przykładów co sprzedawać w Internecie / Dropshippingu / na Allegro w 2023
Śledzenie aktualnie popularnych produktów jest niezbędne do prowadzenia udanego biznesu eCommerce. W tej cześci wymieniłem 5 popularnych produktów do sprzedaży na rok 2023.
1. Nosidełka dla niemowlaka
Nosidełko pomaga dorosłym nosić niemowlęta, zachowując jednocześnie wolne ręce. Dodatkowo, nosidełka są łatwiejsze do przechowywania i przenoszenia podczas podróży w porównaniu do wózków dziecięcych.
Według Google Trends wyszukiwania nosidełek dla dzieci utrzymują się na stosunkowo stałym poziomie, przy średnim i stałym popycie w ciągu ostatnich pięciu lat.
2. Szelki dla psa
Ponieważ regularny ruch jest niezbędny dla dobrego samopoczucia psa, szelki są niezbędnym elementem wyposażenia każdego właściciela psa. W porównaniu do obroży, szelki zapewniają właścicielom większą kontrolę i są wygodniejsze dla psów.
Według Trendów Google liczba wyszukiwań hasła „szelki dla psa” znacznie wzrosła w 2020 r. i utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.
3. Powerbanki
Power banki pozwalają użytkownikom ładować urządzenia mobilne w podróży. Ten popularny produkt jest szczególnie popularny wśród osób o dużej mobilności, takich jak podróżnicy i entuzjaści outdooru.
Liczba wyszukiwań dla frazy „powerbank” pozostaje na średnim poziomie z tendencją rosnącą. Możliwym wyjaśnieniem jest zwiększona mobliność społeczna, związana z aktywnością na zewnątrz i podróżami
4. Poduszki do siedzenia
Ze względu na rozwój biur domowych, poduszki do siedzenia zyskują na popularności w wyszukiwarkach i sklepach e-commerce.
Według Trendów Google liczba zapytań dotyczących poduszek do siedzenia wzrosła z biegiem lat. Warto zauważyć, że liczba wyszukiwań wzrosła w połowie 2020 r. – prawdopodobnie z powodu pandemii. Od tamtej pory utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.
5. Spodnie z szerokimi nogawkami
Spodnie z szerokimi nogawkami i dżinsy wracają do łask. Są stylowe, wygodne i pasują do niemal każdego typu sylwetki. W przypadku kobiet spodnie z szerokimi nogawkami optycznie wydłużają nogi i podkreślają talię.
Według Trendów Google liczba wyszukiwań hasła „spodnie z szerokimi nogawkami” stale rośnie i osiągnęła rekordowy poziom w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Najczęstsze błędy przy wyborze produktów do sprzedaży w Internecie / Dropshippingu / na Allegro
Jak każdy inny biznes, również handel elektroniczny wiąże się z ryzykiem, a jedno z największych odnosi się do wyboru najlepszego produktu lub usługi do sprzedaży online. W związku z tym zwróć uwagę na 3 błędy, których należy unikać przy wyborze produktów do sprzedaży internetowej.
1. Wybór produktu bez wcześniejszej analizy. Aby sprzedawać online, nie wystarczy założyć stronę eCommerce, zaimportować wybrane produkty i czekać na ich sprzedaż. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zbadanie rynku, przeprowadzenie analizy przed wdrożeniowej i zaprojektowanie strategii sprzedaży. Tylko w ten sposób możesz zidentyfikować odpowiednie produkty, które zyskują popularność w twoim eCommerce i zapewnią ci sukces sprzedażowy.
2. Konkurowanie z wielkimi gigantami handlu bez odpowiednich środków. Oferowanie produktów, które są łatwo dostępne w innych sklepach internetowych, nie jest najlepszym wyborem. Zalecam unikanie przesyconych segmentów rynku i skupienie się początkowo na wąskiej niszy, a następnie rozszerzenie oferty później (jeśli będzie taka potrzeba).
3. Brak cierpliwości i natychmiastowe oczekiwanie świetnych rezultatów. Chociaż być może wybrałeś idealny produkt do sprzedaży online, muszę cię przed czymś ostrzec: nie oczekuj natychmiastowego szału sprzedażowego. Kształtuj i promuj swoją markę, promuj swój produkt, zatrzymuj i buduj lojalność klientów. Jeśli zidentyfikujesz odpowiedni produkt do sprzedaży i zaproponujesz go w najlepszych warunkach handlowych, wyniki przyjdą z czasem.
Co sprzedawać w Internecie, Dropshippingu, na Allegro w 2023: Podsumowanie
To tylko niektóre z popularnych produktów do sprzedaży w 2023 r. Znalezienie zyskownych produktów to tylko jedna część równania. Prawdziwy sekret tkwi w tym, jak je sprzedać.
Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatnym kursem, które przeprowadzi Cię przez proces uruchomienia i rozwoju własnej firmy eCommerce, zapisz się poniżej do newslettera o eCommerce marketingu.